News

Autor "Gry o tron" zachwyca się nowym serialem. "Wszystko tu jest wspaniałe"

Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk01.06.20244 min.
Autor "Gry o tron" zachwyca się nowym serialem. "Wszystko tu jest wspaniałe"

"Szōgun" to jeden z największych serialowych hitów tego roku, a produkcja szybko zaczęła być porównywana do "Gry o tron". Co o niej sądzi sam George R.R. Martin? Pisarz podzielił się swoimi refleksjami na temat adaptacji książek i wyraził zachwyt nad nową wersją "Szōguna" od FX.

George R.R. Martin zachwyca się nowym serialem "Szōgun"

George R.R. Martin, znany przede wszystkim jako autor bestsellerowej serii "Gra o tron", nie krył swojego zachwytu nad najnowszą adaptacją powieści Jamesa Clavella "Szōgun". W swojej recenzji na blogu, Martin przyznał, że nowy serial produkcji FX absolutnie go urzekł.

Pisarz podkreślił, że choć początkowo podchodził do projektu z pewnym dystansem, obawiając się, czy dorówna on kultowej już wersji z 1980 roku, to jednak twórcom udało się go pozytywnie zaskoczyć. "Szōgun" w nowej odsłonie okazał się być znakomitym serialem, który zachwyca na wielu płaszczyznach - od aktorstwa, przez reżyserię, po kostiumy i scenografię.

Martin zaznaczył również, że nowa adaptacja, pomimo pewnych różnic względem oryginału, jak choćby wprowadzenie napisów dla anglojęzycznych widzów, pozostaje wierna materiałowi źródłowemu. To rzadkość w dzisiejszych czasach, gdy wielu twórców ulega pokusie "ulepszania" klasycznych dzieł na siłę.

Refleksje Martina na temat adaptacji książek

Przy okazji recenzji "Szōguna", George R.R. Martin podzielił się także szerszą refleksją na temat adaptacji książek. Zwrócił uwagę na niepokojący trend, w którym filmowcy i scenarzyści często znacząco odbiegają od oryginału, twierdząc, że "książka to książka, film to film".

Zdaniem autora "Gry o tron", takie podejście niemal zawsze kończy się obniżeniem jakości dzieła. Jak sam przyznaje, na tysiąc przypadków, tylko raz zdarza się, by twórcy faktycznie stworzyli coś lepszego od literackiego pierwowzoru. Znacznie częściej mamy do czynienia z rozczarowującymi, słabszymi wersjami uznanych klasyków.

Martin podkreśla, że nie ma znaczenia, czy mowa o dziełach wielkich pisarzy pokroju Dickensa, Tolkiena czy Fleminga - zawsze znajdą się tacy, którzy będą chcieli "ulepszyć" oryginał. Pisarz ubolewa nad tym trendem, jednocześnie doceniając te adaptacje, które potrafią oddać ducha książkowego pierwowzoru.

  • Nieudane adaptacje często znacząco odbiegają od oryginału
  • Na tysiąc przypadków, tylko raz zdarza się lepsza wersja książki
  • Wielu twórców ulega pokusie "ulepszania" klasycznych dzieł na siłę

Czytaj więcej: Mariko zrobiła coś szokującego w 9. odcinku Szōguna - finał nie będzie taki sam

"Szōgun" - wierna adaptacja powieści Clavella

Zdjęcie Autor "Gry o tron" zachwyca się nowym serialem. "Wszystko tu jest wspaniałe"

W opinii George'a R.R. Martina, nowa wersja "Szōguna" zasługuje na najwyższe uznanie właśnie dlatego, że pozostaje wierna powieści Jamesa Clavella. Pomimo wprowadzenia pewnych zmian, jak choćby wspomniane napisy, serial oddaje ducha oryginału i z szacunkiem podchodzi do materiału źródłowego.

Autor "Gry o tron" chwali twórców za to, że oparli się impulsowi, by "zrobić po swojemu" i zamiast tego skoncentrowali się na jak najlepszym przeniesieniu prozy Clavella na ekran. Efekt jest imponujący - serial zachwyca świetnym aktorstwem, reżyserią, scenografią i kostiumami, a przede wszystkim - doskonałym scenariuszem.

Martin zachęca wszystkich do obejrzenia nowego "Szōguna", wyrażając nadzieję, że jeśli serial okaże się sukcesem, to ta sama ekipa sięgnie po kolejne powieści Clavella. Byłaby to wspaniała wiadomość dla fanów twórczości tego autora, a także wielbicieli dobrego kina i telewizji.

Entuzjastyczna recenzja George'a R.R. Martina to nie tylko ukłon w stronę twórców "Szōguna", ale także ważny głos w dyskusji na temat kondycji współczesnych adaptacji. Miejmy nadzieję, że sukces tego serialu zainspiruje innych do większego szacunku dla literackich oryginałów i ich autorów.

Najczęstsze pytania

Tak, George R.R. Martin wyraził swój zachwyt nad nową adaptacją powieści Jamesa Clavella "Szōgun". W swojej recenzji na blogu, autor "Gry o tron" przyznał, że serial absolutnie go urzekł i docenił wierność twórców względem literackiego oryginału.

George R.R. Martin ubolewa nad trendem, w którym filmowcy i scenarzyści często znacząco odbiegają od oryginału, twierdząc, że "książka to książka, film to film". Zdaniem autora, takie podejście niemal zawsze kończy się obniżeniem jakości dzieła i rozczarowaniem fanów.

Nowa adaptacja "Szōguna", pomimo pewnych różnic względem oryginału, jak choćby wprowadzenie napisów dla anglojęzycznych widzów, pozostaje wierna materiałowi źródłowemu. George R.R. Martin docenia to, że twórcy oparli się pokusie "ulepszania" klasycznego dzieła na siłę.

Tak, autor "Gry o tron" zachęca wszystkich do obejrzenia nowego "Szōguna", chwaląc serial za świetne aktorstwo, reżyserię, scenografię, kostiumy oraz doskonały scenariusz. Martin wyraża nadzieję, że sukces tej produkcji zainspiruje twórców do sięgnięcia po kolejne powieści Clavella.

Entuzjastyczna recenzja George'a R.R. Martina to nie tylko ukłon w stronę twórców "Szōguna", ale także ważny głos w dyskusji na temat kondycji współczesnych adaptacji. Opinia tak uznanego autora może zainspirować innych do większego szacunku dla literackich oryginałów i ich twórców.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Komfort w każdym pomieszczeniu klimatyzacja centralna
  3. Nikodem pankowiak - optymalizacja dla CTR i zamiaru wyszukiwania
  4. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  5. Władca Pierścieni: Pierścienie władzy - Data premiery 2. sezonu nie będzie do końca pewna!
Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk

Jestem entuzjastką zrównoważonego budownictwa i ekologicznych rozwiązań w domu. Na blogu dzielę się wiedzą na temat OZE, energooszczędnych technologii i materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki. Chcę pomagać w tworzeniu przyjaznych ekosystemu domów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły