Newsy

Detektyw sezon 4: jaki cel ma Travis Cohle? Po co jest w Krainie Nocy?

Autor Aleksander Wysocki
Aleksander Wysocki17.02.20245 min.
Detektyw sezon 4: jaki cel ma Travis Cohle? Po co jest w Krainie Nocy?

Postać Travisa Cohle w 4. sezonie Detektywa wzbudziła wiele emocji i pytań wśród widzów serialu. Travis, ojciec Rusta Cohle'a znanego z 1. sezonu, pojawił się na początku Krainy Nocy, ale jego wątek został szybko porzucony. W artykule przyglądamy się bliżej roli Travisa Cohle w fabule 4. sezonu i zastanawiamy się, czy scenarzyści mieli jakiś konkretny cel, wprowadzając tę postać. Analizujemy wpływ Travisa na osie czasu serialu i fabułę. Oceniamy, czy jego obecność jest istotna dla rozwoju wydarzeń w Krainie Nocy.

Travis Cohle w Krainie Nocy jako easter egg z 1 sezonu

Postać Travisa Cohle, ojca Rusta Cohle'a znanego z 1 sezonu Detektywa, pojawiła się na początku 4 sezonu serialu zatytułowanego Kraina Nocy. Jego pojawienie się można traktować jako swego rodzaju easter egg nawiązujący do wydarzeń z poprzednich serii produkcji.

Travis został przedstawiony jako duch, który objawia się jednej z bohaterek - Rose Aguineau. To właśnie on prowadzi kobietę do odkrycia ciał zaginionych naukowców. Widzowie dość szybko domyślili się, że Travis jest ojcem dobrze znanego detektywa Rusta Cohle'a. Samo ujawnienie jego nazwiska stanowiło potwierdzenie tych przypuszczeń.

Mimo że Travis odgrywa istotną rolę w początkowych scenach 4 sezonu, jego wątek nie jest w żaden sposób kontynuowany w dalszej części serialu. Wszystko wskazuje na to, że twórcy wprowadzili tę postać wyłącznie jako nawiązanie do poprzednich serii, które spodoba się wiernym fanom produkcji.

Travisa Cohle pojawienie się kłóci z osią czasu Detektywa

Choć sam pomysł na wprowadzenie ojca Rusta Cohle'a wydaje się interesujący, to analizując chronologię wydarzeń w Detektywie, można dostrzec pewne nieścisłości związane z występowaniem Travisa w serialu.

Otóż akcja pierwszego sezonu Detektywa, z udziałem Rusta Cohle'a, miała miejsce w 1995 roku. Tymczasem 4 sezon ogólnie osadzony jest w czasach współczesnych, dobrą dekadę później. Biorąc pod uwagę te ramy czasowe, scenarzyści musieliby jakoś wytłumaczyć, w jaki sposób Travis przeżył swojego syna i pojawił się po latach jako duch. Niestety twórcy zdecydowali się tego nie robić, przez co obecność Travisa nieco kłóci się z dotychczasową chronologią wydarzeń w serialu.

Czytaj więcej: Showrunner serialu Detektyw odpowiada czy 4. sezon będzie podobny do Milczenia owiec

Rose Aguineau nie była przesłuchana ws. informacji o zjawie

Kolejnym problemem związanym z wątkiem Travisa Cohle'a jest brak konsekwencji ze strony policji w reakcji na informacje przekazane przez bohaterkę Rose Aguineau.

To właśnie duch Travisa prowadzi Rose do odnalezienia ciał zaginionych naukowców. Jednak gdy kobieta zgłasza tę sprawę na policję, funkcjonariusze w żaden sposób nie drążą kwestii domniemanego ukazania się zjawy. Rose nie zostaje nawet przesłuchana w tej sprawie, co wydaje się dość nielogiczne i stanowi lukę fabularną.

Travis Cohle na początku 4 sezonu Detektywa bez kontynuacji

Detektyw sezon 4: jaki cel ma Travis Cohle? Po co jest w Krainie Nocy?

Wątek Travisa Cohle pojawia się wyłącznie w 2 pierwszych odcinkach 4 sezonu Detektywa, po czym znika bez żadnego wyjaśnienia. Mimo że odgrywa on kluczową rolę na samym początku, prowadząc do odkrycia ciał zaginionych naukowców, jego postać nie jest w żaden sposób rozwijana w dalszej części serialu.

W kolejnych odcinkach Krainy Nocy nie pada nawet żadna wzmianka o Travisie. Jedyna informacja, jaką otrzymujemy, to potwierdzenie, że nie żyje on już od jakiegoś czasu. Nie wiadomo jednak, jaką śmiercią zmarł i dlaczego miałby teraz wracać w formie ducha.

Ten nagły zanik wątku Travisa w 4 sezonie Detektywa z pewnością rozczarował część widzów, którzy spodziewali się, że ta intrygująca postać odegra większą rolę w fabule Krainy Nocy.

Travis Cohle bez wpływu na fabułę Krainy Nocy

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej fakty, można śmiało stwierdzić, że obecność Travisa Cohle nie ma praktycznie żadnego wpływu na dalsze losy bohaterów i rozwój fabuły 4 sezonu Detektywa.

Poza kluczowym odkryciem na początku serialu, Travis nie dokonuje żadnych istotnych czynów, nie udziela ważnych informacji, po prostu znika z akcji bez żadnego wytłumaczenia. Trudno doszukać się jakiegokolwiek celu wprowadzenia tej postaci, poza chęcią zrobienia miłego easter eggu dla fanów pierwszego sezonu.

Można więc śmiało stwierdzić, że bez udziału Travisa fabuła Krainy Nocy i tak potoczyłaby się dokładnie tak samo. Jego obecność nie wniosła niczego nowego czy wartościowego pod względem rozwoju akcji.

Podobieństwa finału Krainy Nocy do 1 sezonu Detektywa

Mimo rozczarowującego wątku Travisa Cohle, 4 sezon Detektywa nadal ma szansę zakończyć się efektownym finałem. Pojawiły się sugestie, że zobaczymy podobne motywy, co w pierwszym sezonie serialu.

Fani spekulują, że twórcy zdecydują się powtórzyć schemat z tajemniczym domem oraz potężnym przeciwnikiem pokroju Żółtego Króla. Ostatni odcinek Krainy Nocy może więc upodobnić się do słynnego finału z Rustem Cohle'm w roli głównej.

Pozostaje mieć nadzieję, że scenarzyści zrehabilitują się za wątek Travisa Cohle i zakończą sezon z przytupem. Premiera finałowego odcinka zaplanowana jest na 19 lutego na HBO i HBO Max.

Podsumowanie

W artykule przeanalizowaliśmy rolę Travisa Cohle, ojca Rusta z 1 sezonu Detektywa, który niespodziewanie pojawia się w 4 sezonie serialu zatytułowanym Kraina Nocy. Choć odgrywa kluczową funkcję na samym początku, prowadząc do odkrycia ciał, jego wątek jest porzucony bez wyjaśnienia. Wydaje się, że twórcy wprowadzili tę postać tylko jako easter egg dla fanów, nie miała ona realnego wpływu na fabułę Krainy Nocy.

Przeanalizowaliśmy również pewne niekonsekwencje i dziury fabularne związane z obecnością Travisa Cohle w 4 sezonie Detektywa. Całość sprawia wrażenie, jakby scenarzyści chcieli zrobić miły gest w stronę widzów, ale nie przemyśleli tego wątku do końca. Mimo to finał Krainy Nocy może okazać się naprawdę ekscytujący i nawiązywać do 1 sezonu serialu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  4. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
  5. Pompa ciepła i fotowoltaika - oszczędne rozwiązania dla domu
Autor Aleksander Wysocki
Aleksander Wysocki

Jestem pasjonatem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Na blogu dzielę się wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii i energooszczędnych technologii w domu. Publikuję artykuły i poradniki. Chcę pomagać w tworzeniu nowoczesnych i przyjaznych środowisku projektów domów.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kto zagra Amandę Knox w nowym miniserialu?
NewsyKto zagra Amandę Knox w nowym miniserialu?

Nadchodzący miniserial Hulu przedstawi historię Amandy Knox, oskarżonej o morderstwo współlokatorki. W roli głównej Margaret Qualley, która pokaże jej przemianę z morderczyni w ofiarę niesprawiedliwości.