News

Dlaczego twórcy serialu Szōgun pominęli oczekiwane sceny w finale

Autor Aleksander Wysocki
Aleksander Wysocki26.04.20243 min.
Dlaczego twórcy serialu Szōgun pominęli oczekiwane sceny w finale

Wbrew pozorom finał serialu "Szōgun" nie ukazał nam sceny wojny między Toranagą (Hiroyuki Sanada) a Ishido (Takehiro Hira). Dlaczego twórcy zdecydowali się, by rozwiązać konflikt bez rozlewu krwi? Sprawdźcie ich argumentację. Showrunnerzy uzasadnili swoją decyzję chęcią pozostania wiernym książce Jamesa Clavella, na której oparto serial. W powieści tej również zabrakło wielkiej bitwy.

Twórcy nawiązali do książki i pozostali jej wierni

Finał serialu "Szōgun" nie przyniósł oczekiwanej przez widzów wielkiej bitwy. Dlaczego twórcy pominęli sceny z rozlewem krwi? Okazuje się, że powodem była chęć pozostania wiernym książce Jamesa Clavella, która stanowiła podstawę scenariusza.

W rozmowie z The Hollywood Reporter showrunnerzy Justin Marks i Rachel Kondo przyznali, że powieść Clavella nie zawierała opisu wielkiej wojny. Ich celem było oddanie właściwego klimatu oryginału, dlatego zrezygnowali z zmiany scenariusza finału "Szoguna".

Marks stwierdził, że nawet przy ostatniej stronie czytelnik książki zadaje sobie pytanie o brak oczekiwanych scen. Ale to właśnie sprawia, że uświadamiamy sobie istotę tej historii. Twórcy serialu nigdy nie planowali nakręcić ostatecznej bitwy.

Brak wielkiej bitwy odzwierciedlał sytuację w powieści

Decyzja o rezygnacji z pokazania otwartego konfliktu między Toranagą a Ishido miała swoje uzasadnienie w fabule. Kondo zwróciła uwagę na jedną z kluczowych kwestii wypowiadanych przez Toranagę, która doskonale oddaje powody pominięcia scen batalistycznych.

  • "Dlaczego zawsze palą się do bitwy ci, którzy nigdy wcześniej w niej nie uczestniczyli?"

Ta refleksja bohatera nawiązuje do oczekiwań części widzów, którzy liczyli na rozlew krwi. Twórcy serialu postanowili pozostać wierni duchowi książki i nie uwzględnili w finale wielkiej bitwy.

Marks przyznał, że choć ekipa dysponowała środkami na realizację efektownych scen wojennych, to celowo ich nie nakręcili. Głównym powodem było przekonanie, że Clavell w swojej powieści nie opowiadał takiego rodzaju historii.

Czytaj więcej: Mariko zrobiła coś szokującego w 9. odcinku Szōguna - finał nie będzie taki sam

Krytycy rozumieją decyzję twórców o pominięciu wojny

Zdjęcie Dlaczego twórcy serialu Szōgun pominęli oczekiwane sceny w finale

Niezależnie od oczekiwań części widzów, decyzja o usunięciu ze scenariusza finałowej bitwy została dobrze przyjęta przez krytyków. Recenzenci zrozumieli intencje twórców i docenili wierność wobec książkowego oryginału.

  • Serialowa.pl: "Twórcy pozostali wierni powieści i nie spełnili oczekiwań widzów co do wielkiej bitwy. Choć niektórzy mogli się czuć rozczarowani, taki finał wydaje się uzasadniony".
  • Popkultura.pl: "Brak batalistycznego finału może dziwić na pierwszy rzut oka, ale po głębszym zastanowieniu to właściwy krok. Twórcy nie poszli na łatwiznę, tylko pozostali lojalni wobec książki".

Podsumowując, brak oczekiwanych scen w finale "Szoguna" nie był decyzją przypadkową. Był to świadomy zabieg twórców, aby nie odbiec od literackiego pierwowzoru i ukazać historię w wierny, ale i przemyślany sposób.

Najczęstsze pytania

Twórcy serialu chcieli pozostać wierni książce Jamesa Clavella, która stanowiła podstawę scenariusza. W powieści nie było opisu wielkiej bitwy, więc rezygnacja z tych scen w serialu miała na celu oddanie właściwego klimatu oryginału.

Część widzów mogła poczuć rozczarowanie brakiem batalistycznych scen, na które się zapowiadało. Jednak krytycy zrozumieli intencje twórców i docenili pozostanie wiernym wobec literackiego pierwowzoru.

Showrunnerzy uzasadniali brak bitwy w finale chęcią ukazania historii zgodnie z wizją Clavella. Jak wyjaśnili, pisarz nie opowiadał takich wojennych historii, a rezygnacja z rozlewu krwi miała wydźwięk artystyczny.

Według Justina Marksa, głównego showrunnera, ekipa dysponowała środkami na realizację efektownych scen wojennych. Decyzja o pominięciu bitwy nie była więc podyktowana kwestiami budżetowymi.

Twórcy stwierdzili, że "Szōgun" nie wróci z drugim sezonem. Zasugerowali jednak możliwość adaptacji innej powieści Jamesa Clavella w przyszłości, jeśli powstałby taki projekt.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Nikodem pankowiak - optymalizacja dla CTR i zamiaru wyszukiwania
  3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
  5. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
Autor Aleksander Wysocki
Aleksander Wysocki

Jestem pasjonatem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Na blogu dzielę się wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii i energooszczędnych technologii w domu. Publikuję artykuły i poradniki. Chcę pomagać w tworzeniu nowoczesnych i przyjaznych środowisku projektów domów.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły