OZE

Dofinansowanie fotowoltaiki 2023 - dotacje do paneli PV i program Mój Prąd

Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk15.09.20234 min.
 Dofinansowanie fotowoltaiki 2023 - dotacje do paneli PV i program Mój Prąd

Instalacja paneli fotowoltaicznych to obecnie jedna z najpopularniejszych inwestycji w OZE w polskich domach. Nic dziwnego, bo dzięki dotacjom na fotowoltaikę można odzyskać nawet do 80% kosztów montażu. W 2023 roku nadal funkcjonują różne programy wsparcia dla inwestorów zainteresowanych montażem PV. Sprawdzamy, jakie dotacje do fotowoltaiki są dostępne w tym roku i jak można z nich skorzystać.

Jakie dotacje do fotowoltaiki w 2023 roku?

W 2023 roku najpopularniejszym programem dotującym fotowoltaikę dla osób fizycznych pozostaje program Mój Prąd. Oprócz tego, dotacje na montaż paneli słonecznych oferują także niektóre urzędy marszałkowskie oraz gminy w ramach lokalnych programów wsparcia OZE. Dodatkowo, możliwe jest pozyskanie dofinansowania z WFOŚiGW. Sprawdzamy, na jaką pomoc można liczyć w poszczególnych przypadkach.

Ile można dostać dofinansowania na panele słoneczne?

Kwoty dotacji na fotowoltaikę różnią się w zależności od programu. Np. w ramach najbardziej popularnego programu Mój Prąd maksymalne dofinansowanie wynosi do 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 5 tys. zł na instalację o mocy 2-10 kWp. Z kolei niektóre urzędy marszałkowskie oraz gminy oferują dotacje nawet do 80% kosztów instalacji PV, przy czym kwoty wsparcia są zróżnicowane w zależności od województwa czy miasta.

Kto może ubiegać się o dotację na instalację PV?

Zdecydowana większość programów dotacyjnych na fotowoltaikę jest skierowana do osób fizycznych - właścicieli domów jednorodzinnych. Wnioskodawcą może być zarówno osoba budująca dom, jak i modernizująca istniejący budynek mieszkalny. Niektóre programy dopuszczają także dofinansowanie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Natomiast wsparcie dla firm jest zdecydowanie rzadsze.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych?

 Dofinansowanie fotowoltaiki 2023 - dotacje do paneli PV i program Mój Prąd

Aby ubiegać się o dotację na fotowoltaikę, wniosek składa się zwykle do urzędu gminy lub miasta albo do właściwego WFOŚiGW. W przypadku programu Mój Prąd podania przyjmowane są online - za pośrednictwem formularza na stronie mojprad.gov.pl. Ważne, aby złożyć wniosek przed montażem instalacji PV.

Program Mój Prąd - zasady i wysokość dotacji w 2023

Program Mój Prąd to obecnie najpopularniejsze dofinansowanie fotowoltaiki dla osób fizycznych. W jego ramach można otrzymać dotację do 50% kosztów instalacji PV o mocy 2-10 kWp, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Warunkiem jest montaż paneli na budynku mieszkalnym i podpisanie umowy kompleksowej z zakładem energetycznym.

Jakie kryteria trzeba spełnić, by dostać dotację z programu Mój Prąd?

Aby otrzymać dotację Mój Prąd, należy spełnić kilka warunków: posiadać uregulowany stan prawny nieruchomości, na której montowane są panele, zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kWp, podpisać umowę kompleksową z ZE, posiadać zgody na montaż (jeśli są wymagane). Dotacja przysługuje tylko na nowe instalacje PV.

Jakie są terminy naboru wniosków w programie Mój Prąd 2023?

Program Mój Prąd przewiduje ciągły nabór wniosków do wyczerpania budżetu. Oznacza to, że o dotację można ubiegać się przez cały 2023 rok, pod warunkiem, że nadal będą dostępne środki. Dlatego warto składać wnioski jak najszybciej po montażu instalacji PV.

Inne programy dotacyjne na fotowoltaikę - gdzie jeszcze można starać się o dofinansowanie?

Oprócz Mój Prąd, dotacje oferują także niektóre WFOŚiGW oraz urzędy marszałkowskie i gminne. Lokalne programy często zapewniają wyższe dofinansowanie niż Mój Prąd - nawet do 80% kosztów instalacji PV. Warto sprawdzić możliwości wsparcia w swoim województwie lub gminie. Często informacje są dostępne na stronach internetowych urzędów.

Podsumowanie

Dofinansowania dla fotowoltaiki to obecnie szansa na znaczne obniżenie kosztów montażu paneli PV. W 2023 roku najpopularniejszy pozostaje program Mój Prąd, oferujący dotacje do 5 tys. zł. Jednak oprócz niego warto rozglądać się także za lokalnymi programami wsparcia - w niektórych regionach można uzyskać nawet 80% dofinansowania. Aby otrzymać dotację na fotowoltaikę, należy złożyć wniosek przed montażem instalacji. Im szybciej, tym lepiej, bo środki są ograniczone.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  3. Gwiazdor The Crown i książę Harry zerwali znajomość po incydencie
  4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
  5. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim - porady eksperta
Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk

Jestem entuzjastką zrównoważonego budownictwa i ekologicznych rozwiązań w domu. Na blogu dzielę się wiedzą na temat OZE, energooszczędnych technologii i materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki. Chcę pomagać w tworzeniu przyjaznych ekosystemu domów.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły