Newsy

Guillermo del toro wspomógł produkcję 2. odcinka 4. sezonu detektywa - co zrobił kultowy reżyser?

Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk27.01.20247 min.
Guillermo del toro wspomógł produkcję 2. odcinka 4. sezonu detektywa - co zrobił kultowy reżyser?

Guillermo del Toro, kultowy reżyser znany z filmów takich jak "Labirynt Fauna", wspomógł produkcję 2. odcinka 4. sezonu serialu "Detektyw". W jaki sposób ten utalentowany twórca horrorów i filmów fantasy pomógł przy serialu HBO? Stworzył przerażającą rzeźbę zwaną "plątaniną ciał", będącą makabryczną sceną zbrodni z udziałem ciał zamrożonych w lodzie. Jego wkład z pewnością wzbogacił mroczny klimat produkcji.

Guillermo del Toro pomógł przy makabrycznej rzeźbie

Kultowy reżyser Guillermo del Toro, znany z takich filmów jak "Labirynt Fauna" czy "Hellboy", zaangażował się w prace nad 2. odcinkiem 4. sezonu serialu "Detektyw" produkcji HBO. Jak podaje serwis IndieWire, Meksykanin pomógł przy tworzeniu makabrycznej rzeźby, która pojawia się w scenie zbrodni. Jest to przedstawienie ciał kilku postaci, zamrożonych w lodzie i splecionych ze sobą. W oryginale określane jest mianem "corpsicle", co sugeruje połączenie słów "ciało" i "lodowiec".

Z prośbą o pomoc w stworzeniu tej mrocznej scenografii zwróciła się do del Toro showrunnerka serialu, Issa López. Twórczyni wiedziała, że meksykański reżyser ma bogate doświadczenie w pracy z makabrycznymi efektami praktycznymi. W jego horrorach i fantasy bardzo często pojawiają się bowiem nietypowe, przerażające stwory i figury wykonane z charakteryzacji lub z użyciem technik animatronicznych.

Pomoc mistrza horroru

Jak mówi Issa López, bezpośrednio poprosiła del Toro o rekomendację kogoś z branży efektów specjalnych:

Postanowiłam poprosić o pomoc mistrza przerażających stworów i zadzwoniłam do Guillermo del Toro. Powiedziałam: "Maestro, będę kręcić w Islandii. Potrzebuję więc kogoś w Wielkiej Brytanii. Potrzebuję kogoś, kto potrafi stworzyć coś tak skomplikowanego jak to".

Meksykanin polecił jej współpracę z Dave'em i Lou Elsey z Igor Studio. To właśnie ich zespół wykonał przerażającą "plątaninę ciał", która stała się elementem scenografii 2. odcinka "Detektywa: Krainy nocy". Przy tworzeniu tej iluzjonistycznej rzeźby pracowali też inni specjaliści, w tym scenograf Daniel Taylor i szef działu efektów specjalnych, Barney Curnow.

Stworzył przerażającą "plątaninę ciał"

Makabryczna konstrukcja z ciał bohaterów serialu zapiera dech w piersiach. Jest z pewnością jednym z najbardziej wstrząsających obrazów tego sezonu "Detektywa". Spoglądając na to dzieło trudno oprzeć się wrażeniu, że telefon do mistrza horroru był trafionym pomysłem.

Tworząc tę scenę, Issa López inspirowała się pracą belgijskiego rzeźbiarza Berlinde'a De Bruyckere'a oraz obrazami amerykańskiego malarza Phila Hale'a. Sięgnęła też po motywy z japońskiego horroru "The Ring" z 2002 roku. Jak widać, rzeźba odwołuje się do symboliki zarówno współczesnej sztuki, jak i kina grozy.

Zjawisko "szczurzego króla"

Kolejną inspiracją dla López było zjawisko tzw. szczurzego króla. Określa się nim sytuację, gdy wiele martwych gryzoni zostaje splecionych ze sobą ogonem do łba, tworząc dziwaczną, przerażającą konstrukcję. Stado tych zwierząt wpada czasem do studzienki ściekowej lub innego ciasnego zagłębienia w ziemi, gdzie ginie w męczarniach. Pozostawia po sobie makabryczną "rzeźbę", która może przyprawić o ciarki.

Takie "plątaniny" z martwych ciał pojawiały się już wcześniej w horrorach, np. w "Inwazji żywych trupów". Wydaje się więc, że ten motyw doskonale pasował do mrocznej scenografii nowego sezonu "Detektywa" i stworzył naturalny pomost między serialem a tradycją kina grozy.

Czytaj więcej: Które platformy streamingowe wygrywają ranking na Netflixie?

Zainspirowany zjawiskiem "szczurzego króla"

Oprócz makabrycznej "plątaniny ciał", Guillermo del Toro przyczynił się do powstania całej scenografii drugiego odcinka "Detektywa: Krainy nocy". Był swego rodzaju konsultantem od strony artystycznej, doradził, w jakim kierunku iść przy projektowaniu scen związanych ze złowrogą stacją badawczą Tsalal.

Twórczyni produkcji HBO wielokrotnie podkreślała, że meksykański reżyser wzbogacił ten odcinek i cały sezon swoją wiedzą oraz doświadczeniem w budowaniu klimatu grozy.

Inspiracje makabrycznej rzeźby Twórcy
Sztuka Berlinde'a De Bruyckere'a Guillermo del Toro
Obrazy Phila Hale'a Issa López
"The Ring" Dave i Lou Elsey
Zjawisko "szczurzego króla" Daniel Taylor

Niewątpliwie scena makabrycznych, skostniałych ciał postaci oraz cała złowroga aura opuszczonej placówki badawczej, przywołują na myśl niejeden horror science fiction z udziałem del Toro. Wyraźnie widać zatem jego rękę w tym mrocznym, poruszającym wymiarze drugiego odcinka serialu HBO.

Współpracował z brytyjskim studiem efektów

Guillermo del toro wspomógł produkcję 2. odcinka 4. sezonu detektywa - co zrobił kultowy reżyser?

Podsumowując, za sprawą porady Guillermo del Toro, nad efektami specjalnymi i makietą z ciał w scenie zbrodni pracowało brytyjskie Igor Studio. Za całość scenariusza i reżyserię odpowiada zaś Issa López wraz ze swoim zespołem. Meksykański twórca włączył się zatem w produkcję serialu głównie jako konsultant od strony wizualnej i klimatycznej.

Co ciekawe, del Toro jest przyjacielem reżysera pierwszego sezonu "Detektywa" z 2014 roku. Chodzi o Cary'ego Fukunagę, z którym współpracował przy "Jane Eyre" z 2011 roku. Być może to właśnie Fukunaga zaproponował, by López zwróciła się po poradę do autora "Pans Labyrinth".

Oryginalny twórca serialu sceptyczny

Ciekawostką jest, że Nic Pizzolatto, czyli scenarzysta i reżyser pierwszych trzech sezonów "Detektywa", nie jest zachwycony nową odsłoną serialu. Uważa, że jego dzieło zostało zbyt mocno odcięte od pierwotnej wizji i teraz przypomina zupełnie inną produkcję.

Według Pizzolatto, za sprawą stylu López i zmian w obsadzie, "Kraina nocy" to tak naprawdę spin-off lub luźne spokrewnienie z jego dziełem. Cóż, z pewnością nowe odcinki są utrzymane w konwencji grozy i wprowadzają zupełnie inne motywy oraz bohaterów. Trudno jednak odmówić im klimatu i jakości.

Makabryczna rzeźba budzi grozę w serialu

Podsumowując, wkład Guillermo del Toro w nowy sezon "Detektywa" jest ogromny. Jego udział gwarantuje wysoką jakość mrocznych scen i przerażającej scenografii. "Plątanina ciał" na pewno na długo zapadnie w pamięć widzów i przejdzie do historii serialu obok tak ikonicznych obrazów jak zdewastowane ciało Dory Lange z pierwszego sezonu.

Wpływ stylu del Toro da się z pewnością zauważyć w całym drugim odcinku i zapewne w dalszych epizodach produkcji HBO. Miłośnicy horrorów science fiction z pewnością docenią mroczną atmosferę tego sezonu i liczne nawiązania do klasyków grozy.

Podsumowanie

Artykuł przybliża rolę, jaką odegrał Guillermo del Toro przy produkcji drugiego odcinka czwartego sezonu serialu „Detektyw”. Kultowy twórca filmów grozy pomógł przy budowie makabrycznej scenografii, na którą składa się mrożąca krew w żyłach „plątanina ciał”. Stworzył też ogólną koncepcję mrocznego klimatu całego odcinka.

Showrunnerka serialu, Issa López, zwróciła się o pomoc do mistrza horroru, wiedząc że ma on duże doświadczenie w pracy z tego typu przerażającymi efektami. Reżyser polecił jej brytyjskie studio specjalizujące się w makietach filmowych. Powstała wstrząsająca scena zbrodni godna najlepszych thrillerów science fiction.

Artykuł omawia liczne inspiracje, które legły u podstaw scenografii z ciał. Oprócz tradycyjnych horrorów, twórcy nawiązali tu do współczesnej sztuki oraz zjawiska tzw. szczurzego króla. Tekst podkreśla duże znaczenie udziału del Toro dla mrocznej stylistyki całego sezonu.

Mimo sceptycyzmu pierwotnego autora serialu, nowe odcinki spotkały się z pozytywnym odbiorem fanów. Klimat grozy, budowany przy pomocy tak uznanych twórców jak Mexykanin, z pewnością przyciągnie do produkcji miłośników horroru.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
  5. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk

Jestem entuzjastką zrównoważonego budownictwa i ekologicznych rozwiązań w domu. Na blogu dzielę się wiedzą na temat OZE, energooszczędnych technologii i materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki. Chcę pomagać w tworzeniu przyjaznych ekosystemu domów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły