Newsy

Jak różni się Griselda od Pabla Escobara? Twórca wyjaśnia, dlaczego to nie jest drugie Narcos

Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak03.02.20247 min.
Jak różni się Griselda od Pabla Escobara? Twórca wyjaśnia, dlaczego to nie jest drugie Narcos

Nowy serial Netflixa "Griselda" opowiada historię tytułowej bohaterki, kolumbijskiej handlarce narkotyków Griseldy Blanco. Choć serial tworzyli autorzy głośnego "Narcos", to jak przyznają sami twórcy, "Griselda" znacznie różni się od poprzedniej produkcji. Co wyróżnia postać granej przez Sofię Vergarę Griseldy Blanco? Jakie były jej prawdziwe motywacje i dlaczego nie doczekała się własnego serialu od razu? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi.

Jak powstał serial Griselda?

Serial „Griselda” to nowa produkcja platformy Netflix, która opowiada o losach tytułowej bohaterki - Griseldy Blanco. Za jego powstanie odpowiadają twórcy głośnego serialu „Narcos”, czyli Eric Newman i Doug Miro. Premiera serialu miała miejsce 3 lutego 2023 roku.

Pomysł na stworzenie osobnej historii o Griseldzie Blanco pojawił się już podczas prac nad serialem „Narcos”. Twórcy rozważali umieszczenie wątku o niej w tym serialu, jednak ostatecznie zdecydowali się na dedykowaną jej osobną produkcję. Stało się tak między innymi za sprawą Sofii Vergary, która wyraziła chęć zagrania roli Griseldy i namówiła twórców do stworzenia oddzielnego serialu.

Zdjęcia do „Griseldy” realizowane były w 2021 roku w Los Angeles oraz Kolumbii. W rolę główną wcieliła się wspomniana Sofia Vergara. W obsadzie znaleźli się także m.in. Alberto Guerra jako Dario, Vanessa Ferlito jako Isabel i Alberto Ammann jako Alberto Bravo. Za reżyserię odpowiada Andrés Baiz.

Serial składa się z 8 odcinków i przedstawia burzliwe losy Griseldy Blanco od jej skromnych początków aż po budowanie krwawego narkotykowego imperium. Produkcja została oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia bohaterki.

Czym różni się Griselda Blanco od Pabla Escobara?

Griselda Blanco i Pablo Escobar to dwoje najsłynniejszych baronów narkotykowych z Kolumbii. Choć oboje zajmowali się przemytem kokainy do Stanów Zjednoczonych, to ich postacie oraz motywacje diametralnie się od siebie różniły.

Eric Newman, współtwórca serialu „Griselda”, podkreśla, że najważniejszą różnicą były pobudki działania Griseldy. Escobar dążył przede wszystkim do władzy i sławy, podczas gdy Griselda rozpoczęła przestępczą działalność po to, by utrzymać swoje dzieci. Była samotną matką i imigrantką, która chciała zapewnić byt swojej rodzinie.

Inną istotną różnicą był sposób działania. Escobar lubił chwalić się swoimi osiągnięciami i budować legendę wokół swojej osoby. Griselda natomiast, jako kobieta, postępowała ostrożniej i unikała rozgłosu. Pomimo tego, że mieszkała w USA, prowadziła interesy w konspiracji. Nie afiszowała się ze swoją pozycją, co odróżniało ją od narkotykowych bossów płci męskiej.

Czytaj więcej: Dawna ekipa chirurgów z Chirurgów na gali Emmy: Izzie, Alex i inne postaci

Dlaczego Griselda nie doczekała się własnego serialu od razu?

Pomimo tego, że Griselda Blanco była niezwykle barwną postacią i jej losy aż się proszą o ekranizację, to jednak jej historia nie doczekała się osobnego serialu od razu. Początkowo twórcy „Narcos” planowali umieścić wątek Griseldy właśnie w tym serialu, obok historii Pabla Escobara.

Jednak finalnie uznano, że nie udałoby się w pełni oddać sprawiedliwości tej niezwykłej kobiecie, gdyby pojawiła się jedynie jako drugoplanowa bohaterka. Dopiero telefon Sofii Vergary z deklaracją o wcieleniu się w rolę Griseldy przekonał twórców do nakręcenia osobnego serialu poświęconego wyłącznie „Kokainowej Matce Chrzestnej”.

Eric Newman, producent serialu, przyznał, że gdy tylko pojawiła się szansa na opowiedzenie historii Griseldy z Sofią Vergarą w roli głównej, nie dało się przejść obok tego obojętnie. Stworzenie oddzielnej produkcji było jedynym sposobem, aby w pełni oddać sprawiedliwość tej postaci.

Jakie były motywacje Griseldy Blanco?

Jak różni się Griselda od Pabla Escobara? Twórca wyjaśnia, dlaczego to nie jest drugie Narcos

Jak już wspomniano, kluczową motywacją Griseldy Blanco była chęć zapewnienia bytu swoim dzieciom. Wywodziła się z biednej rodziny i jako nastolatka uciekła z domu, ratując się przed przemocą ze strony ojca. W wieku 20 lat wyemigrowała do USA, gdzie chciała zbudować lepsze życie dla siebie i swoich dzieci.

Początkowo Griselda utrzymywała się z prostytucji i drobnych przestępstw. W latach 70. XX wieku rozpoczęła przemyt marihuany, a następnie kokainy z Kolumbii do Stanów Zjednoczonych. Szybko zbudowała dobrze prosperujący proceder, dzięki któremu mogła zapewnić dostatnie życie swoim dzieciom.

Kolejnym ważnym motywem była chęć niezależności i wolności. Griselda nie chciała być ofiarą, lecz sama decydować o swoim losie. Dążyła do tego, aby nikt już nigdy nie znęcał się nad nią ani jej dziećmi. Ten cel osiągnęła, budując własne, silne narkotykowe imperium i zdobywając realną władzę.

Jak kobiecość Griseldy wpłynęła na jej działalność?

Eric Newman podkreśla, że kobiecość Griseldy Blanco wpłynęła znacząco na charakter jej działalności przestępczej. Przede wszystkim sprawiła, że Griselda unikała rozgłosu i działała w ukryciu. W przeciwieństwie do narkobaronów płci męskiej nie afiszowała się ze swoją pozycją.

Griselda wiedziała, że jako kobieta jest bardziej narażona na niebezpieczeństwo, jeśli zwróci na siebie uwagę organów ścigania. Dlatego prowadziła interesy dyskretnie, nie epatując bogactwem i unikając medialnego szumu. Nie raz udowodniła, że potrafi być równie bezwzględna jak mężczyźni, jednak robiła to w bardziej wyważony, kobiecy sposób.

Co więcej, nawet gdy stała na czele potężnej organizacji, Griselda Blanco nie zapomniała o swojej kobiecości. Dbała o elegancki, kobiecy wizerunek. Uwielbiała modę, biżuterię i luksus. Była więc nie tylko bezwzględną przestępczynią, ale też kobietą, która lubiła cieszyć się urokami życia.

Jak syn Griseldy ocenia serial o swojej matce?

Michael Corleone Blanco, syn Griseldy Blanco, nie kryje rozczarowania serialem „Griselda”. Uważa, że twórcy przedstawili jego matkę w niesprawiedliwie negatywnym świetle, skupiając się wyłącznie na jej działalności przestępczej.

Michael podkreśla, że serial pominął wiele pozytywnych aspektów osobowości Griseldy – jej inteligencję, charyzmę, poczucie humoru i troskę o najbliższych. Twierdzi również, że aktorka Sofia Vergara nie oddała urody jego matki, przedstawiając ją jako mało atrakcyjną.

Niezadowolony syn Griseldy złożył nawet pozew przeciwko platformie Netflix za naruszenie dóbr osobistych jego matki. Oskarża twórców o celowe skupienie się na negatywnych cechach Griseldy Blanco i pominięcie wielu pozytywnych faktów z jej życia. Uważa, że serial krzywdząco przedstawia jego matkę.

Podsumowanie

Serial „Griselda” to nowa produkcja platformy Netflix, która przedstawia barwną i burzliwą historię tytułowej bohaterki. Poznajemy losy Griseldy Blanco – kolumbijskiej przemytniczki kokainy, zwanej „Kokainową Matką Chrzestną”. Twórcy skupiają się na jej nielegalnej działalności, pokazując drogę od skromnych początków do zbudowania potężnego narkotykowego imperium.

Co ciekawe, Griselda Blanco różniła się znacznie od innych słynnych baronów narkotykowych swoich czasów. Nie dążyła do władzy czy sławy, a jej motywacją była chęć zapewnienia bytu swoim dzieciom. Jako kobieta działała bardziej dyskretnie i unikała rozgłosu. Niektórzy uważają jednak, że serial Netflixa krzywdząco ją przedstawia.

Aktorka Sofia Vergara wciela się w tytułową rolę, zaś w obsadzie znaleźli się również m.in. Alberto Guerra, Vanessa Ferlito i Alberto Ammann. Serial spotkał się z mieszanymi ocenami – jedni chwalą barwną historię i grę aktorów, inni krytykują jednostronne przedstawienie bohaterki.

„Griselda” to produkcja, która z pewnością wzbudza emocje i prowokuje do dyskusji. Zarówno fani gangsterskich historii, jak i miłośnicy mocnych kobiecych charakterów z pewnością znajdą w niej coś dla siebie. Serial dostarcza rozrywki, ale także skłania do refleksji nad moralnością ludzkich wyborów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
  5. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak

Od wielu lat interesuję się zagadnieniami związanymi z budownictwem i wykańczaniem wnętrz. Na blogu publikuję porady, inspiracje i opisy konkretnych rozwiązań związanych z aranżacją i wyposażeniem domu lub mieszkania. Dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły