Newsy

Kultowa scena z 1. sezonu Detektywa i Kraina nocy - porównanie

Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk01.02.20247 min.
Kultowa scena z 1. sezonu Detektywa i Kraina nocy - porównanie

Kultowa scena z 1. sezonu Detektywa, w której Rust i Marty prowadzą rozmowę w aucie, stała się jednym z najbardziej pamiętnych fragmentów całego serialu. W aktualnie emitowanym 4. sezonie zatytułowanym Kraina nocy twórcy postanowili nawiązać do tego kultowego już motywu. W 3. odcinku nowej serii bohaterki prowadzą bardzo podobną rozmowę, siedząc w samochodzie. W niniejszym artykule porównamy te dwie sceny i sprawdzimy, czym się różnią, a czym są do siebie podobne.

Zwiastun sceny z auta w 1. sezonie Detektywa

W 1. sezonie serialu "Detektyw" jedną z najbardziej kultowych scen jest rozmowa w samochodzie między głównymi bohaterami - detektywami Rustem Cohle (Matthew McConaughey) i Martym Hart (Woody Harrelson). Fragment ten pokazany został już w zwiastunie promującym cały sezon.

W scenie tej obaj panowie prowadzą samochód, wracając ze śledztwa. Marty próbuje nawiązać rozmowę z Rustem i lepiej go poznać. Pyta go m.in. czy dobrze sypia ostatnio. Rust odpowiada krótko: "Nie śpię, tylko śnię". To zdanie stało się już kultowe i wielokrotnie cytowane przez fanów serialu.

Scena ta doskonale pokazuje różnice w charakterach obu panów. Marty to policjant "starej daty", próbujący nawiązać normalne, koleżeńskie relacje. Rust natomiast jest ponurym samotnikiem, pochłoniętym śledztwem i niezainteresowanym budowaniem więzi.

Ta krótka, kilkuminutowa scena w samochodzie, choć na pozór banalna, stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych fragmentów całego serialu i wizytówką 1. sezonu.

Kultowa wymiana zdań Rusta i Martygo

Rozmowa Rusta i Martygo z 1. odcinka "Detektywa", która rozgrywa się w samochodzie, zawiera wiele kultowych i często cytowanych cytatów z serialu.

Kiedy Marty pyta Rusta: "Ostatnio dobrze sypiasz?", ten odpowiada: "Nie śpię, tylko śnię". To zdanie idealnie oddaje osobowość Rusta - człowieka pochłoniętego śledztwem, niezdolnego do normalnego funkcjonowania.

Rust opowiada też o swoim pesymistycznym światopoglądzie, który Marty określa jako "gówniany". Mówi on m.in.: "Uważam, że ludzka świadomość to tragiczny przypadek ewolucji. Jesteśmy zbyt świadomi. Natury nie obchodzi nasze cierpienie".

Te ponure filozoficzne dywagacje Rusta stanowią przeciwwagę dla prozaicznego, pozytywnego nastawienia Marty'ego. Dzięki temu scena zyskuje dodatkowy wymiar i staje się tak pamiętna dla widzów.

Popularność sceny

Scene z samochodu od razu zyskała status kultowej. Filmik z tą sekwencją został odtworzony na YouTube ponad 1,3 miliona razy. Cytaty z tej rozmowy są bardzo popularne w internecie i często przywoływane przez fanów serialu.

Czytaj więcej: Kulisy planu Bridgertonów: urocze wideo z wpadkami z serialu

Porównanie scen w samochodach w obu serialach

W 4. sezonie serialu zatytułowanym "Kraina nocy" również pojawia się scena rozmowy bohaterów w samochodzie. Rozmawiają tam detektywowie Liz Danvers (Jodie Foster) i Evangeline Navarro (Kali Reis).

Scena ta wydaje się być próbą skopiowania słynnej sekwencji z 1. sezonu "Detektywa". Jednak według wielu komentatorów nie dorównuje ona oryginałowi pod względem jakości i popularności.

1. sezon Detektywa 4. sezon Kraina nocy
Matthew McConaughey, Woody Harrelson Jodie Foster, Kali Reis
Filozoficzna rozmowa, głębokie cytaty Zdawkowa, powierzchowna wymiana zdań
Ponad 1,3 mln wyświetleń na YT Niska popularność w sieci

Jak wynika z zestawienia, scena z 4. sezonu nie dorównuje pierwowzorowi z 1. serii pod kluczowymi względami.

Filozoficzna rozmowa kontra sceptyczna Danvers

Kultowa scena z 1. sezonu Detektywa i Kraina nocy - porównanie

Główna różnica między scenami z obu sezonów polega na ich wymowie. Rozmowa Rusta i Marty’ego miała głęboki, filozoficzny charakter. Rust snuł ponure rozważania na temat ludzkiego cierpienia i natury świadomości.

Natomiast w 4. sezonie Liz Danvers jest po prostu sceptyczna i złośliwa wobec religijności swojej partnerki, Evangeline. Wyśmiewa fakt, że ta się modli i dopytuje złośliwie o szczegóły. Ta wymiana zdań nie ma głębszego przesłania.

Stąd według wielu komentatorów scenie z "Krainy nocy" brakuje filozoficznego aspektu, który wyróżniał rozmowę Rusta i Marty’ego. Jest ona znacznie bardziej powierzchowna i pozbawiona głębszego sensu.

Podobieństwa obu scen

Oczywiście w scenie z 4. sezonu "Krainy nocy" można doszukać się pewnych podobieństw i nawiązań do rozmowy z 1. serii "Detektywa":

 • Akcja rozgrywa się w aucie w trakcie śledztwa
 • Bohaterki próbują się lepiej poznać i otworzyć przed sobą
 • Pada kilka charakterystycznych cytatów

Jednak ogólna wymowa i klimat obu scen zdecydowanie się różnią. Stąd według wielu głosów próba skopiowania słynnej sekwencji z 1. sezonu "Detektywa" w nowszym 4. sezonie nie do końca się udała.

Powtórka pytania Rusta w wykonaniu Liz Danvers

W 4. sezonie "Krainy nocy" pojawia się wyraźne nawiązanie do kultowego cytatu Rusta Cohle z 1. serii "Detektywa". Chodzi o słynną kwestię: "zacznijcie, kurwa, zadawać właściwe pytania".

W jednej ze scen detektyw Liz Danvers mówi dokładnie to samo zdanie do swoich podwładnych: "zacznijcie, kurwa, zadawać właściwe pytania". Jest to wyraźna parafraza słów Rusta, co ma zapewne budować poczucie ciągłości między sezonami serialu.

"Zacznijcie, kurwa, zadawać właściwe pytania" - ta kwestia wypowiadana najpierw przez Rusta Cohle, a później przez Liz Danvers pokazuje pewne podobieństwa w konstrukcji obu postaci.

Liz Danvers wydaje się bowiem swego rodzaju żeńskim odpowiednikiem Rusta - ponurą samotniczką pochłoniętą śledztwem. Stąd zastosowanie podobnych cytatów dla obu bohaterów nie wydaje się przypadkowe.

Inne nawiązania językowe

W 4. sezonie pojawiają się także inne, mniej oczywiste nawiązania językowe do wypowiedzi Rusta z 1. serii. Na przykład Liz Danvers pada stwierdzenie o "zapętleniu czasu", które wydaje się odnosić do teorii Rusta na temat natury rzeczywistości.

Twórcy serialu zastosowali więc pewne zabiegi mające zapewnić łączność między poszczególnymi sezonami na poziomie językowym i dialogów bohaterów. Czas pokaże jednak, czy te nawiązania będą równie kultowe jak oryginalne cytaty Rusta Cohle.

Podobieństwa i różnice w konstrukcji postaci

Porównując główne bohaterki 4. sezonu "Krainy nocy" i 1. sezonu "Detektywa", można znaleźć pewne podobieństwa w konstrukcji obu postaci:

 • Liz Danvers i Rust Cohle to samotnicy pochłonięci śledztwem
 • Obie postacie mają ponury, pesymistyczny światopogląd
 • Często wypowiadają się w sposób enigmatyczny, tzw. "mądrościami"

Z drugiej jednak strony Liz Danvers i Rust Cohle dzieli sporo różnic. Rust był postacią znacznie bardziej charyzmatyczną, niejednoznaczną i "kinową". Jego filozoficzne dywagacje były o wiele ciekawsze i głębsze niż tyrady Liz. Stąd według wielu komentatorów próba skonstruowania podobnie kultowej postaci w 4. sezonie nie do końca się udała.

Podsumowanie

Artykuł porównywał kultową scenę rozmowy detektywów w samochodzie z 1. sezonu serialu „Detektyw” do podobnej sekwencji z aktualnie emitowanego 4. sezonu „Kraina nocy”. Okazuje się, że twórcy nowych odcinków wyraźnie nawiązywali do pierwowzoru, ale według wielu opinii ich scena w aucie nie dorównuje oryginałowi.

Kluczowe różnice dotyczą przede wszystkim wymowy obu scen. Rozmowa Rusta i Marty’ego miała głęboki, filozoficzny charakter i zawierała wiele cytatów, które na trwale weszły do kanonu popkultury. Tymczasem fragment z 4. sezonu był zdawkowy i powierzchowny, pozbawiony głębszego przesłania.

Artykuł wskazywał ponadto na wyraźne podobieństwa w konstrukcji postaci Liz Danvers i Rusta Cohle. Oboje to samotnicy i ponurzy śledczy o pesymistycznym światopoglądzie. Jednak według autorów Liz nie dorasta do pięt kultowemu Rustowi pod względem charyzmy i niejednoznaczności.

Tekst pokazuje zatem, że próba powtórzenia sukcesu pierwszego sezonu „Detektywa” w jego 4. odsłonie nie do końca się udała. Kultowych scen i postaci trudno skopiować, a sequelom zwykle brakuje magii oryginałów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
 2. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
 3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
 4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
 5. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk

Jestem entuzjastką zrównoważonego budownictwa i ekologicznych rozwiązań w domu. Na blogu dzielę się wiedzą na temat OZE, energooszczędnych technologii i materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki. Chcę pomagać w tworzeniu przyjaznych ekosystemu domów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły