Newsy

Serialowy reacher nie jest aż samotnikiem jak w książkach. dlaczego to się zmieniło, zdradza lee child

Autor Anna Kalinowska
Anna Kalinowska16.02.20247 min.
Serialowy reacher nie jest aż samotnikiem jak w książkach. dlaczego to się zmieniło, zdradza lee child

Serialowy Reacher z pewnością różni się od literackiego pierwowzoru pod względem samotności głównego bohatera. W przeciwieństwie do książek, w serialu Amazon Prime Video Jack Reacher nie spędza już całego czasu sam ze sobą. Towarzyszy mu bowiem wierna kompanka Neagley. Skąd tak duża zmiana względem oryginału? Wyjaśnia to sam autor powieści Lee Child, tłumacząc strategiczne powody takiej decyzji.

Reacher mniej samotny w serialu

Fani kultowego Jacka Reachera z pewnością zauważyli ogromną różnicę między serialową a książkową wersją tej postaci. Podczas gdy w powieściach autorstwa Lee Childa protagonistę cechuje niemalże absolutna samotność i długie godziny spędzane wyłącznie we własnym towarzystwie, ekranowy Reacher z 2 sezonów produkcji Amazon Prime Video może liczyć na wsparcie Neagley.

Neagley to jedyne stałe oparcie dla tytułowego bohatera, które pojawia się zarówno w pierwszym, jak i drugim sezonie serialu. Co więcej, wiadomo już, że w trzecim sezonie serialu ponownie zobaczymy tę postać u boku Reachera. Tym bardziej zastanawiające wydaje się jej tak istotne włączenie do fabuły, zwłaszcza że w książce "Poziom śmierci" będącej inspiracją dla pierwszego sezonu serialu, Neagley w ogóle się nie pojawia.

Dlaczego zmieniono samotność Reachera?

Skąd zatem tak duża rozbieżność między książkowym pierwowzorem a serialową adaptacją jeśli chodzi o samotność głównego bohatera? Wyjaśnia to sam autor powieści o Reacherze - Lee Child. W rozmowie z magazynem "Empire" argumentuje on, że była to decyzja strategiczna związana ze specyfiką przenoszenia treści książkowych na ekran.

Zajrzenie komuś do wnętrza głowy jest jedyną rzeczą, której nie można zrobić na ekranie, a którą można zrobić w książce. Reacher dużo myśli i jest wiele stron, na których zastanawia się nad różnymi rzeczami. Nie da się napisać ośmiominutowej sceny, w której Alan Ritchson siedzi i myśli.

Jak widać, Lee Child doskonale zdaje sobie sprawę, że przełożenie rozmyślań Reachera z kart powieści na ekran byłoby niemożliwe. Stąd pomysł na wprowadzenie Neagley jako postaci towarzyszącej, która po części przejmuje funkcję "głosu w głowie" tytułowego bohatera.

Strategiczna decyzja o zmianie

Autor "Reachera" nie ukrywa, że modyfikacja roli Neagley była świadomą i strategiczną decyzją mającą na celu lepsze dostosowanie materiału źródłowego do wymogów serialu. W ten sposób zabieg ten można uznać za swoisty kompromis pomiędzy wiernością książce a atrakcyjnością fabuły dla widza.

Czytaj więcej: Czy bill i frank wrócą w 2. sezonie the last of us: pomysłów nie brakuje przyznaje nick offerman

Wyjaśnienie Lee Childa na zmianę samotności

Dalej Lee Child wyjaśnia, dlaczego zdecydowano się akurat na Neagley jako tę postać, która ma towarzyszyć Reacherowi:

Potrzebowaliśmy więc postaci drugoplanowej, by wzmocnić ekspozycję.

Innymi słowy, w serialu rola Neagley zostaje wzmocniona nie tylko po to, by Reacher miał kogoś do rozmowy, ale także po to, by poprzez dialogi bohaterów i ich wspólne dociekania, widzowie łatwiej nadążali za fabułą i rozwikływaniem zagadek kryminalnych stawianych przed Reacherem.

Książka Serial
Samotny Reacher przez większość czasu Reacher ma towarzystwo Neagley
Brak postaci Neagley w pierwszej części cyklu Neagley pojawia się w obu sezonach

Powyższa tabela dobrze obrazuje najważniejsze różnice w sposobie kreowania postaci Jacka Reachera w pierwowzorze literackim i serialowej adaptacji.

Neagley zastępuje myśli Reachera

Serialowy reacher nie jest aż samotnikiem jak w książkach. dlaczego to się zmieniło, zdradza lee child

Jak już zostało wspomniane, w serialu postać Neagley ma za zadanie niejako zastąpić rozmyślania Reachera, które tak dobrze funkcjonowały na kartach książek, ale nie nadawałyby się do ekranizacji. O tym, jak istotną funkcję pełni w tym kontekście bohaterka grana przez Marię Sten, świadczą liczne sceny z jej udziałem.

Wielokrotnie bowiem widzimy ją wspólnie z Reacherem omawiającą kolejne tropy, analizującą poszlaki i wspólnie z nim dochodzącą do wniosków co do dalszych działań. Dzięki takim scenom widzowie z łatwością podążają tokiem myślowym bohatera, co byłoby o wiele trudniejsze, gdyby musiał on camem przekazywać swoje przemyślenia.

Wspólne dociekania bohaterów

Podsumowując, obecność Neagley i jej bliska współpraca z Reacherem sprawiają, że widzowie serialu znacznie łatwiej śledzą fabułę i kolejne poszlaki prowadzące do rozwiązania zagadek kryminalnych. Wspólne dociekania tych dwojga bohaterów z powodzeniem zastępują rozważania książkowego samotnika Reachera.

Twórcy serialowego Reachera podkreślają zatem, że wzmocnienie roli Neagley bynajmniej nie jest przypadkowe, a ma na celu wzmocnienie fabuły i lepsze dostosowanie jej do wymogów serialu. Obecność drugiego głównego bohatera po prostu ułatwia widzom śledzenie akcji i towarzyszenie Reacherowi w rozwikływaniu kolejnych zagadek kryminalnych.

Warto przy tym zaznaczyć, że mimo większej roli Neagley, twórcy dbają o zachowanie kluczowych cech charakteru Reachera. Nadal bowiem mamy do czynienia z samotnikiem i typem samowystarczalnego mściciela, który jednak tym razem po prostu nie działa w absolutnej samotności.

  • Wsparcie w postaci Neagley
  • Śledzenie fabuły ułatwione dla widza

Jak widać na powyższej liście, obecność Neagley ma dwa podstawowe zadania fabularne - ułatwia widzom podążanie za historią oraz stanowi pewnego rodzaju wsparcie dla Reachera, choć w dalszym ciągu to on pozostaje głównym motorem napędowym akcji.

Trzeci sezon bez samotności Reachera

Skoro zabieg z Neagley tak dobrze sprawdził się w pierwszych dwóch sezonach serialu Amazon Prime Video, nic dziwnego, że twórcy zdecydowali się kontynuować ten zabieg fabularny także w nadchodzącym trzecim sezonie produkcji.

Kolejna seria opierać się będzie na siódmej powieści Lee Childa z cyklu o Reacherze zatytułowanej "Siła perswazji". Również i tym razem główny bohater nie będzie więc działał w osamotnieniu, a u jego boku ponownie pojawi się wierna Neagley.

Nie spodziewajcie się powrotu do samotnego Reachera, Neagley zostaje z nami na dobre!

Twórcy serialu już otwarcie przyznają, że nieplanują rezygnować z obecności tej postaci, która tak dobrze sprawdza się w spełnianiu swoich serialowych funkcji fabularnych.

Miłość Reachera w trzecim sezonie serialu

Ciekawostką jest natomiast fakt, że w trzecim sezonie Reacher będzie miał także swoją miłość. Będzie nią agentka Secret Service Karla Dixon, którą zagra Willa Fitzgerald. W powieści Lee Childa między tą postacią a Reacherem rodzi się uczucie, więc i serialowe alter ego Johna Ritchsona zazna serialowego romanse.

Podsumowanie

Artykuł omawia istotne różnice pomiędzy serialową a książkową wersją kultowego Jacka Reachera. W przeciwieństwie do samotnego bohatera z powieści Lee Childa, serialowy Reacher może liczyć na wsparcie Neagley. Autor tłumaczy, że był to zabieg strategiczny mający ułatwić widzom śledzenie fabuły. Neagley po części zastępuje rozważania samotnika Reachera z kart książek. Twórcy serialu zdecydowali, że postać ta pozostanie ważną bohaterką również w 3. sezonie produkcji.

Artykuł przybliża zatem kulisy decyzji o wprowadzeniu istotnych zmian fabularnych w serialowej adaptacji przygód Reachera. Wyjaśnia ona, dlaczego zrezygnowano z jego absolutnej samotności na rzecz towarzystwa Neagley będącej kluczową postacią 2 pierwszych sezonów serialu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Ochrona przed zanieczyszczeniami klapa zwrotna okap
  3. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  4. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  5. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
Autor Anna Kalinowska
Anna Kalinowska

Jako architektka wnętrz, na blogu dzielę się pomysłami na ciekawe i funkcjonalne aranżacje domu i mieszkania. Publikuję inspiracje, porady oraz opisy konkretnych rozwiązań, które sprawdzą się w codziennym życiu. Chcę pomóc Czytelnikom stworzyć przytulną i wyjątkową przestrzeń do życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły