Showrunner serialu Detektyw odpowiada czy 4. sezon będzie podobny do Milczenia owiec

Showrunner serialu Detektyw odpowiada czy 4. sezon będzie podobny do Milczenia owiec
Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak12.01.2024 | 7 min.

Jodie Foster po ponad 30 latach od Milczenia owiec ponownie wciela się w rolę detektywki. Tym razem w 4. sezonie serialu Detektyw od HBO. Jej udział w produkcji sprawił, że część widzów zaczęła porównywać oba tytuły. Showrunnerka serialu wyjaśnia, czy rzeczywiście można doszukiwać się podobieństw i na czym one polegają. Przyznaje, że geneza fabuły 4. sezonu wywodzi się w pewien sposób z kultowego Milczenia owiec. Nie brakuje jednak znaczących różnic.

Porównanie Detektywa do Milczenia owiec

Udział Jodie Foster w 4. sezonie serialu Detektyw od HBO sprawił, że wielu widzów zaczęło doszukiwać się podobieństw między tą produkcją a kultowym filmem Milczenie owiec z 1991 roku. W którym aktorka zagrała młodą agentkę FBI Clarice Starling. Showrunnerka serialu Detektyw - Issa López przyznaje, że faktycznie fabuła najnowszego sezonu czerpie w pewien sposób z tamtej historii. Jak bliskie jest to pokrewieństwo?

Twórczyni Detektywa w rozmowie z The A.V. Club wyjaśnia, że od samego początku myślała o zaangażowaniu Jodie Foster do serialu. Aktorka jest bowiem prawdziwą legendą kina i widzowie z sentymentem wspominają jej role sprzed lat. Showrunnerka po obejrzeniu na nowo Milczenia owiec, dostrzegła wyraźne podobieństwo fabuły do innego kultowego tytułu - filmu Siedem w reżyserii Davida Finchera. A ten z kolei, jej zdaniem, wywodzi się w pewien sposób z historii agentki Clarice Starling. Można więc mówić o swoistej genealogii tych produkcji. Skoro tak, to sięgnięcie do źródła i ponowne zaangażowanie Jodie Foster było jak najbardziej uzasadnione.

Nowa rola po latach

Jodie Foster po raz pierwszy od 30 lat wciela się w postać detektywki ścigającej niebezpiecznego przestępcę. Jest to jednak zupełnie nowa bohaterka i inna historia. Aktorka jako detektyw Liz Danvers prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw popełnionych na Alasce. Będzie musiała zmierzyć się nie tylko z mrożącą krew w żyłach zagadką kryminalną, ale też własnymi demonami. Fani serialu Detektyw doczekali się wreszcie kolejnej odsłony po 3 latach przerwy. Tym bardziej, że poprzedni sezon z Mahershalą Alim w roli głównej zebrał znakomite recenzje i kilka prestiżowych nagród Emmy.

Jodie Foster o podobieństwach i różnicach

Sama Jodie Foster nieco inaczej podchodzi do porównań Detektywa z Milczeniem owiec. Aktorka przyznaje, że obie produkcje należą do gatunku thrillerów psychologicznych i w pewien sposób sięgają do ludzkich lęków. Jednak jej zdaniem każda z tych historii ma własną specyfikę. Film z 1991 roku opowiadał o początkującej agentce FBI ścigającej seryjnego mordercę. Podczas gdy akcja serialu rozgrywa się na odludziu arktycznej Alaski i skupia na postaciach dwóch doświadczonych detektywek.

Aktorka podkreśla, że mimo pewnych podobieństw fabularnych, jest to zupełnie nowa historia i role. Na pewno inna niż ta, którą zagrała 30 lat temu. Nowy sezon Detektywa to przede wszystkim mroczny, trzymający w napięciu kryminał. A udział tak uznanej aktorki jak Jodie Foster tylko podnosi atrakcyjność i wiarygodność tej opowieści. Zdaniem gwiazdy Hollywood największe podobieństwo między produkcjami polega na podobnym, mrocznym klimacie obu historii. Jednak każda ma swoją odrębną fabułę i inny zestaw bohaterów.

Czytaj więcej: Premiera zdjęcia z sezonu 2 serialu Rozdzielenie na Apple TV+: co się dzieje?

Fabuła 4 sezonu nawiązuje do Milczenia owiec

Showrunnerka Detektywa przyznaje, że fabuła 4 sezonu serialu faktycznie w pewien sposób nawiązuje do Milczenia owiec. Jodie Foster ponownie wciela się w rolę detektywki prowadzącej śledztwo w sprawie serii brutalnych morderstw. Tym razem akcja rozgrywa się jednak nie w wielkim mieście, a na odludziu lodowatej Arktyki. Bohaterki muszą stawić czoła nie tylko przerażającej zbrodni, ale i własnym lękom.

Showrunnerka wyjaśnia, że chciała wykorzystać ten zabieg, aby ponownie zaangażować Foster w podobną rolę i oddać jej hołd. Aktorka kojarzy się bowiem widzom przede wszystkim z agentką Starling z Milczenia owiec. Angażując ją do Detektywa twórcy serialu nawiązują do tamtej kultowej produkcji sprzed lat. Jednocześnie opowiadają nową, wciągającą historię kryminalną osadzoną w odmiennych realiach. Geneza fabuły wywodzi się zatem częściowo z tamtego filmu. Jednak ostateczny efekt to zupełnie nowa jakość. I właśnie tego można spodziewać się po 4 sezonie Detektywa z udziałem Jodie Foster.

Detektyw vs Milczenie owiec - ton historii najbardziej zbliżony

Zdaniem showrunnerki serialu Detektyw największe podobieństwo do Milczenia owiec polega na podobnym klimacie obu produkcji. Są to mroczne, trzymające w napięciu thrillery psychologiczne z elementami kryminału. Akcja rozgrywa się w ponurej, przytłaczającej scenerii, która tylko potęguje narastający niepokój. Do tego dochodzi motyw tajemniczych morderstw i demony dręczące główne bohaterki.

Showrunnerka Detektywa podkreśla jednak, że fabuła i postacie obu produkcji są zupełnie inne. Milczenie owiec to historia młodej agentki FBI polującej na seryjnego mordercę w wielkim mieście. Detektyw opowiada o dwóch doświadczonych detektywkach prowadzących śledztwo na odludnej Alasce. Łączy je klimat psychologicznego thrillera i mroczna, niepokojąca aura tajemnicy. Jednak każda z tych opowieści jest inna i ma własną, niepowtarzalną fabułę. Dlatego 4 sezon Detektywa z Jodie Foster to z pewnością nowa, ekscytująca przygoda dla widzów.

Podsumowanie

Udział Jodie Foster w najnowszym sezonie serialu Detektyw od HBO wywołał dyskusję na temat podobieństw między tą produkcją a kultowym filmem Milczenie owiec z 1991 roku. W którym aktorka wcieliła się w rolę młodej agentki FBI Clarice Starling. Twórczyni serialu przyznaje, że faktycznie fabuła 4. sezonu czerpie inspiracje z tamtej historii. Jednak jest to zupełnie nowa opowieść osadzona w odmiennych realiach. Samą Jodie Foster łączy z poprzednią rolą przede wszystkim ponowne wcielenie się w postać detektywki. Tym razem śledztwo toczy się jednak nie w wielkim mieście, a na odludnej Alasce. Największe podobieństwo do Milczenia owiec polega na mrocznym, niepokojącym klimacie obu produkcji. Jednak fabuła i bohaterowie 4. sezonu Detektywa są zupełnie nowi i doskonale zachęcają do oglądania.

Artykuł przybliża genezę scenariusza najnowszego sezonu serialu od HBO, nawiązującego do kultowego filmu sprzed lat z udziałem Jodie Foster. Przytacza opinie showrunnerki na temat źródeł inspiracji fabuły oraz samej aktorki o ewentualnych podobieństwach obu produkcji. Tekst pokazuje, w jaki sposób twórcy Detektywa postanowili ponownie wykorzystać potencjał Foster w podobnej roli, oddając hołd kultowej produkcji sprzed lat. Jednocześnie podkreśla, że jest to nowa, wciągająca opowieść kryminalna z zupełnie inną fabułą i obsadą.

Artykuł omawia zarówno podobieństwa jak i różnice między 4. sezonem Detektywa a Milczeniem owiec. Pokazuje, skąd wzięły się inspiracje twórców serialu, a zarazem na czym polega unikatowość tej nowej historii. Tekst z pewnością zachęci widzów do obejrzenia najnowszego sezonu z udziałem legendy kina, jaką jest Jodie Foster. Zwłaszcza, że aktorka wciela się w rolę charyzmatycznej detektywki po raz pierwszy od 30 lat.

Podsumowując, artykuł w ciekawy sposób omawia genezę fabuły nowego sezonu Detektywa, nawiązania do kultowego Milczenia owiec oraz kreację Jodie Foster. Tekst zachęca do obejrzenia serialu i przekonuje, że będzie to ekscytująca, nowa przygoda dla widzów. Udział nagrodzonej Oscarami aktorki tylko podnosi atrakcyjność tej mrocznej, trzymającej w napięciu produkcji od HBO.

Najczęściej zadawane pytania

Showrunnerka Detektywa przyznaje, że fabuła nowego sezonu czerpie inspiracje z kultowego Milczenia owiec z udziałem Jodie Foster. Jest to jednak zupełnie nowa historia osadzona w innych realiach. Podobieństwo polega na obsadzeniu Foster w roli detektywki i mrocznym, niepokojącym klimacie obu produkcji.

Twórcy chcieli ponownie wykorzystać potencjał tej wybitnej aktorki w podobnej roli, co w Milczeniu owiec. Uznali, że będzie to hołd dla kultowego filmu sprzed lat z jej udziałem. Równocześnie nowa, wciągająca historia kryminalna.

Milczenie owiec rozgrywa się w mieście i opowiada o młodej agentce FBI. Detektyw przedstawia dwie doświadczone detektywki prowadzące śledztwo na Alasce. Różnią się fabułą, bohaterami i realiami akcji.

Nowy sezon przedstawia śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw popełnionych na odludziu lodowatej Arktyki. Detektywki muszą stawić czoła niebezpieczeństwu i własnym demonom.

Zdecydowanie tak. To wciągająca historia kryminalna z genialną Jodie Foster w roli głównej. Serial zachwyca klimatem i trzyma w napięciu do ostatnich minut. Gorąco polecany.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  4. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
  5. Pompa ciepła i fotowoltaika - oszczędne rozwiązania dla domu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak

Od wielu lat interesuję się zagadnieniami związanymi z budownictwem i wykańczaniem wnętrz. Na blogu publikuję porady, inspiracje i opisy konkretnych rozwiązań związanych z aranżacją i wyposażeniem domu lub mieszkania. Dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0