Newsy

Showrunner serialu Detektyw odpowiada czy 4. sezon będzie podobny do Milczenia owiec

Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak12.01.20247 min.
Showrunner serialu Detektyw odpowiada czy 4. sezon będzie podobny do Milczenia owiec

Jodie Foster po ponad 30 latach od Milczenia owiec ponownie wciela się w rolę detektywki. Tym razem w 4. sezonie serialu Detektyw od HBO. Jej udział w produkcji sprawił, że część widzów zaczęła porównywać oba tytuły. Showrunnerka serialu wyjaśnia, czy rzeczywiście można doszukiwać się podobieństw i na czym one polegają. Przyznaje, że geneza fabuły 4. sezonu wywodzi się w pewien sposób z kultowego Milczenia owiec. Nie brakuje jednak znaczących różnic.

Porównanie Detektywa do Milczenia owiec

Udział Jodie Foster w 4. sezonie serialu Detektyw od HBO sprawił, że wielu widzów zaczęło doszukiwać się podobieństw między tą produkcją a kultowym filmem Milczenie owiec z 1991 roku. W którym aktorka zagrała młodą agentkę FBI Clarice Starling. Showrunnerka serialu Detektyw - Issa López przyznaje, że faktycznie fabuła najnowszego sezonu czerpie w pewien sposób z tamtej historii. Jak bliskie jest to pokrewieństwo?

Twórczyni Detektywa w rozmowie z The A.V. Club wyjaśnia, że od samego początku myślała o zaangażowaniu Jodie Foster do serialu. Aktorka jest bowiem prawdziwą legendą kina i widzowie z sentymentem wspominają jej role sprzed lat. Showrunnerka po obejrzeniu na nowo Milczenia owiec, dostrzegła wyraźne podobieństwo fabuły do innego kultowego tytułu - filmu Siedem w reżyserii Davida Finchera. A ten z kolei, jej zdaniem, wywodzi się w pewien sposób z historii agentki Clarice Starling. Można więc mówić o swoistej genealogii tych produkcji. Skoro tak, to sięgnięcie do źródła i ponowne zaangażowanie Jodie Foster było jak najbardziej uzasadnione.

Nowa rola po latach

Jodie Foster po raz pierwszy od 30 lat wciela się w postać detektywki ścigającej niebezpiecznego przestępcę. Jest to jednak zupełnie nowa bohaterka i inna historia. Aktorka jako detektyw Liz Danvers prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw popełnionych na Alasce. Będzie musiała zmierzyć się nie tylko z mrożącą krew w żyłach zagadką kryminalną, ale też własnymi demonami. Fani serialu Detektyw doczekali się wreszcie kolejnej odsłony po 3 latach przerwy. Tym bardziej, że poprzedni sezon z Mahershalą Alim w roli głównej zebrał znakomite recenzje i kilka prestiżowych nagród Emmy.

Jodie Foster o podobieństwach i różnicach

Sama Jodie Foster nieco inaczej podchodzi do porównań Detektywa z Milczeniem owiec. Aktorka przyznaje, że obie produkcje należą do gatunku thrillerów psychologicznych i w pewien sposób sięgają do ludzkich lęków. Jednak jej zdaniem każda z tych historii ma własną specyfikę. Film z 1991 roku opowiadał o początkującej agentce FBI ścigającej seryjnego mordercę. Podczas gdy akcja serialu rozgrywa się na odludziu arktycznej Alaski i skupia na postaciach dwóch doświadczonych detektywek.

Aktorka podkreśla, że mimo pewnych podobieństw fabularnych, jest to zupełnie nowa historia i role. Na pewno inna niż ta, którą zagrała 30 lat temu. Nowy sezon Detektywa to przede wszystkim mroczny, trzymający w napięciu kryminał. A udział tak uznanej aktorki jak Jodie Foster tylko podnosi atrakcyjność i wiarygodność tej opowieści. Zdaniem gwiazdy Hollywood największe podobieństwo między produkcjami polega na podobnym, mrocznym klimacie obu historii. Jednak każda ma swoją odrębną fabułę i inny zestaw bohaterów.

Czytaj więcej: Premiera zdjęcia z sezonu 2 serialu Rozdzielenie na Apple TV+: co się dzieje?

Fabuła 4 sezonu nawiązuje do Milczenia owiec

Showrunnerka Detektywa przyznaje, że fabuła 4 sezonu serialu faktycznie w pewien sposób nawiązuje do Milczenia owiec. Jodie Foster ponownie wciela się w rolę detektywki prowadzącej śledztwo w sprawie serii brutalnych morderstw. Tym razem akcja rozgrywa się jednak nie w wielkim mieście, a na odludziu lodowatej Arktyki. Bohaterki muszą stawić czoła nie tylko przerażającej zbrodni, ale i własnym lękom.

Showrunnerka wyjaśnia, że chciała wykorzystać ten zabieg, aby ponownie zaangażować Foster w podobną rolę i oddać jej hołd. Aktorka kojarzy się bowiem widzom przede wszystkim z agentką Starling z Milczenia owiec. Angażując ją do Detektywa twórcy serialu nawiązują do tamtej kultowej produkcji sprzed lat. Jednocześnie opowiadają nową, wciągającą historię kryminalną osadzoną w odmiennych realiach. Geneza fabuły wywodzi się zatem częściowo z tamtego filmu. Jednak ostateczny efekt to zupełnie nowa jakość. I właśnie tego można spodziewać się po 4 sezonie Detektywa z udziałem Jodie Foster.

Detektyw vs Milczenie owiec - ton historii najbardziej zbliżony

Showrunner serialu Detektyw odpowiada czy 4. sezon będzie podobny do Milczenia owiec

Zdaniem showrunnerki serialu Detektyw największe podobieństwo do Milczenia owiec polega na podobnym klimacie obu produkcji. Są to mroczne, trzymające w napięciu thrillery psychologiczne z elementami kryminału. Akcja rozgrywa się w ponurej, przytłaczającej scenerii, która tylko potęguje narastający niepokój. Do tego dochodzi motyw tajemniczych morderstw i demony dręczące główne bohaterki.

Showrunnerka Detektywa podkreśla jednak, że fabuła i postacie obu produkcji są zupełnie inne. Milczenie owiec to historia młodej agentki FBI polującej na seryjnego mordercę w wielkim mieście. Detektyw opowiada o dwóch doświadczonych detektywkach prowadzących śledztwo na odludnej Alasce. Łączy je klimat psychologicznego thrillera i mroczna, niepokojąca aura tajemnicy. Jednak każda z tych opowieści jest inna i ma własną, niepowtarzalną fabułę. Dlatego 4 sezon Detektywa z Jodie Foster to z pewnością nowa, ekscytująca przygoda dla widzów.

Podsumowanie

Udział Jodie Foster w najnowszym sezonie serialu Detektyw od HBO wywołał dyskusję na temat podobieństw między tą produkcją a kultowym filmem Milczenie owiec z 1991 roku. W którym aktorka wcieliła się w rolę młodej agentki FBI Clarice Starling. Twórczyni serialu przyznaje, że faktycznie fabuła 4. sezonu czerpie inspiracje z tamtej historii. Jednak jest to zupełnie nowa opowieść osadzona w odmiennych realiach. Samą Jodie Foster łączy z poprzednią rolą przede wszystkim ponowne wcielenie się w postać detektywki. Tym razem śledztwo toczy się jednak nie w wielkim mieście, a na odludnej Alasce. Największe podobieństwo do Milczenia owiec polega na mrocznym, niepokojącym klimacie obu produkcji. Jednak fabuła i bohaterowie 4. sezonu Detektywa są zupełnie nowi i doskonale zachęcają do oglądania.

Artykuł przybliża genezę scenariusza najnowszego sezonu serialu od HBO, nawiązującego do kultowego filmu sprzed lat z udziałem Jodie Foster. Przytacza opinie showrunnerki na temat źródeł inspiracji fabuły oraz samej aktorki o ewentualnych podobieństwach obu produkcji. Tekst pokazuje, w jaki sposób twórcy Detektywa postanowili ponownie wykorzystać potencjał Foster w podobnej roli, oddając hołd kultowej produkcji sprzed lat. Jednocześnie podkreśla, że jest to nowa, wciągająca opowieść kryminalna z zupełnie inną fabułą i obsadą.

Artykuł omawia zarówno podobieństwa jak i różnice między 4. sezonem Detektywa a Milczeniem owiec. Pokazuje, skąd wzięły się inspiracje twórców serialu, a zarazem na czym polega unikatowość tej nowej historii. Tekst z pewnością zachęci widzów do obejrzenia najnowszego sezonu z udziałem legendy kina, jaką jest Jodie Foster. Zwłaszcza, że aktorka wciela się w rolę charyzmatycznej detektywki po raz pierwszy od 30 lat.

Podsumowując, artykuł w ciekawy sposób omawia genezę fabuły nowego sezonu Detektywa, nawiązania do kultowego Milczenia owiec oraz kreację Jodie Foster. Tekst zachęca do obejrzenia serialu i przekonuje, że będzie to ekscytująca, nowa przygoda dla widzów. Udział nagrodzonej Oscarami aktorki tylko podnosi atrakcyjność tej mrocznej, trzymającej w napięciu produkcji od HBO.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
  5. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak

Od wielu lat interesuję się zagadnieniami związanymi z budownictwem i wykańczaniem wnętrz. Na blogu publikuję porady, inspiracje i opisy konkretnych rozwiązań związanych z aranżacją i wyposażeniem domu lub mieszkania. Dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły