News

Spin-off Gry o tron miał być jak historia Mojżesza! Twórca zdradza kulisy odrzuconej przez HBO produkcji

Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk27.04.20243 min.
Spin-off Gry o tron miał być jak historia Mojżesza! Twórca zdradza kulisy odrzuconej przez HBO produkcji

Czy wyobrażacie sobie świat Gry o tron bez Daenerys Targaryen i jej zdobywania Westeros? Taką historię mógł przedstawić niewyemitowany spin-off, którego projekt został właśnie ujawniony. Według twórcy, Brian Helgelanda, serial "10 000 Ships" miał opowiadać epicką opowieść w stylu historii Mojżesza i exodusu Izraelitów z Egiptu. Jak się dowiedzieliśmy, produkcja została odrzucona przez HBO, ale Helgeland nie traci nadziei na jej realizację w przyszłości.

Scenariusz serialu wzorowany na historii Mojżesza

Fani "Gry o tron" z pewnością z zainteresowaniem oczekiwali na nowe projekty osadzone w świecie Westeros. Jednym z odrzuconych pomysłów był serial "10 000 Ships", który miał przedstawić epicką opowieść inspirowaną biblijną historią Mojżesza.

Główną bohaterką miała być księżniczka Nymeria, przywódczyni Rhoynarów - ludu zmuszonego do opuszczenia ojczystych ziem. Podobnie jak Izraelici uciekający z Egiptu, podążaliby w poszukiwaniu nowego domu, rozpoczynając tułaczkę na morzu.

Pomysłodawca serialu, scenarzysta Brian Helgeland, zaplanował bardzo złożoną fabułę. Nymeria musiałaby zjednoczyć swój lud i nie dopuścić do jego rozpadu podczas niebezpiecznej podróży w poszukiwaniu ziemi obiecanej.

Spotkanie Helgelanda z Martinem nt. potencjalnej współpracy

Brian Helgeland bardzo poważnie potraktował prace nad serialem "10 000 Ships". Scenarzysta spotkał się nawet z samym George'em R.R. Martinem, by zaprezentować mu swój koncept i uzyskać zgodę na wykorzystanie materiału źródłowego.

Pomimo początkowego zainteresowania ze strony autora sagi "Pieśń Lodu i Ognia", ostatecznie nie doszło do bliższej współpracy między twórcami. Helgeland przyznał jednak, że chętnie podjąłby się realizacji projektu, gdyby HBO zdecydowało się zamówić serial.

Warto dodać, że w oryginale "Gry o tron" pojawia się odwołanie do bohaterki, której przygody miał ukazywać "10 000 Ships". Arya Stark nazwała swojego wilkora Nymeria, akcentując tym samym wagę postaci w historii Westeros.

 • Scenariusz "10 000 Ships" został inspirowany eposem o Odyseuszu
 • Nymeria porównywana była do Odyseusza, lecz zamiast 12-osobowej załogi, przewodziła całemu ludowi
 • Pomysł spotkał się z aprobatą George'a R.R. Martina podczas wstępnych rozmów

Czytaj więcej: Mateusz Piesowicz nie mógł się powstrzymać podczas meczu. Zobacz co się stało!

Szanse na realizację odrzuconej produkcji w przyszłości

Zdjęcie Spin-off Gry o tron miał być jak historia Mojżesza! Twórca zdradza kulisy odrzuconej przez HBO produkcji

Choć HBO zdecydowało się nie realizować serialu "10 000 Ships", nie oznacza to definitywnego porzucenia tego projektu. Jak przyznał bowiem Brian Helgeland, w branży filmowej nic nie jest do końca martwe i zawsze istnieje szansa na powrót do odłożonych pomysłów.

Twórca wyjawił, że stacja prawdopodobnie uznała, iż akcja dziejąca się na tysiąc lat przed wydarzeniami z "Gry o tron" jest zbyt odległa od kanonu. Nie zamknęło to jednak drogi do ewentualnej realizacji spin-offu w przyszłości.

Warto przypomnieć, że niedawno HBO zatwierdziło inny poboczny projekt osadzony w uniwersum Westeros. "A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight" będzie adaptacją serii opowiadań rozgrywających się około 90 lat przed oryginałem.

 • Serial "10 000 Ships" wciąż może zostać zrealizowany w przyszłości
 • Główną przyczyną odrzucenia projektu miał być zbyt odległy okres historyczny
 • HBO niedawno ogłosiło zamówienie innego spin-offa osadzonego w świecie "Gry o tron"

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
 2. Nikodem pankowiak - optymalizacja dla CTR i zamiaru wyszukiwania
 3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
 4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
 5. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
Autor Nina Błaszczyk
Nina Błaszczyk

Jestem entuzjastką zrównoważonego budownictwa i ekologicznych rozwiązań w domu. Na blogu dzielę się wiedzą na temat OZE, energooszczędnych technologii i materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki. Chcę pomagać w tworzeniu przyjaznych ekosystemu domów.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły