Recenzje

Spryciarz – recenzja spin-off serialu Disney+ Olivera Twista o chirurgu i złodzieju.

Autor Anna Kalinowska
Anna Kalinowska21.02.20247 min.
Spryciarz – recenzja spin-off serialu Disney+ Olivera Twista o chirurgu i złodzieju.

Chirurg i złodziej w jednym to główny bohater nowego serialu Disney+ - Spryciarz, będącego spinn-offem kultowej powieści Charlesa Dickensa Oliver Twist. Akcja osadzona jest w Australii, dokąd Dawkins został zesłany. Mimo przestępczej przeszłości pracuje jako chirurg, a jego zdolności dostrzega córka gubernatora fascynująca się medycyną. Kiedy na antypodach pojawia się jego stary mentor z Londynu, a na tropie jest bezwzględny kapitan policji, walka Jacka o nowe życie staje pod znakiem zapytania.

Chirurg i złodziej w jednym

Tytułowy Spryciarz to postać Jacka Dawkinsa, którą poznaliśmy w kultowej powieści Charlesa Dickensa "Oliver Twist". Tam był przywódcą gangu młodych złodziejaszków na ulicach Wiktoriańskiego Londynu. Przyłapany na kradzieży, został zesłany do Australii, gdzie rozgrywa się akcja serialu Disney+ będącego jego spin-offem.

Mimo przestępczej przeszłości, Jack zdobył reputację najlepszego chirurga w okolicy. Jego zdolności manualne idealnie nadają się do operowania. W koloniach karna chirurgia była widowiskowym spektaklem, na którym tłumy gapiów oglądały makabryczne sceny.

Początek nowego życia

Dla Jacka Australia była szansą na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Zamiast kieszonkowca, został lekarzem ratującym ludzkie życie. Co prawda niewielu doceniało jego umiejętności, ale zyskał szacunek córki gubernatora zafascynowanej medycyną.

Lady Belle pragnęła zostać chirurgiem, choć konwenanse nakazywały jej małżeństwo. Za pomocą szantażu zmusiła Jacka, by został jej mentorem. Ich relacja szybko przerodziła się w coś głębszego.

Losy Jacka Dawkinsa po zesłaniu do Australii

Po piętnastu latach od wydarzeń z powieści Dickensa, Jack jako dorosły już mężczyzna trafił do kolonii Port Victory. Tam zdobył zawód chirurga wojskowego, a jego spryt i zręczne ręce okazały się idealne przy stole operacyjnym.

Jako wykwalifikowany medyk wiązał nadzieję na nowe, uczciwe życie z dala od Londyńskiego półświatka. Niestety, przeszłość miała go wkrótce dopędzić. Do Australii przybył jego stary mentor - Fagin, szef gangu młodych kieszonkowców, który kiedyś opiekował się małym Jackiem.

Fagin namówił Jacka do powrotu na złą drogę. Ten rozdarty między lojalnością wobec dawnego opiekuna, a miłością lady Belle i powołaniem chirurga musiał podjąć decyzję co do swojej przyszłości.

"Nieważne dokąd trafisz, przeszłość zawsze cię odnajdzie".

Czytaj więcej: Recenzja serialu: Hazbin Hotel - animacja o córce Lucyfera na Amazon Prime Video

Praca jako chirurg mimo przestępczej przeszłości

W szeregach brytyjskiej marynarki wojennej Jack został przeszkolony na chirurga okrętowego. Tam nauczył się fachu, który wkrótce miał mu zapewnić szacunek wśród mieszkańców kolonii. Zamiast kradzieży często ratował teraz ludzkie życie. Jego zręczność manualna i opanowanie pozwalały podołać nawet najtrudniejszym operacjom.

Dzięki temu Jack - niegdyś drobny złodziejaszek z ulic Londynu, stał się cenionym chirurgiem. Co prawda lokalna społeczność wciąż patrzyła na niego z pogardą jak na przestępcę. Zawdzięczał to swojej mrocznej przeszłości. Ostatecznie jego umiejętności zawodowe liczyły się bardziej niż kartoteka.

Umiejętność Zastosowanie
Zręczność manualna Precyzyjne operowanie
Nieprzeciętna inteligencja Szybkie rozwiązywanie problemów podczas operacji

Specjalista z półświatka

Paradoksalnie swoją pozycję Jack zawdzięczał właśnie trudnej młodości na ulicach Londynu. Tam nauczył się sprytu, zaradności i wręcz magicznych umiejętności manualnych, które czyniły z niego absolutnego specjalistę przy stole operacyjnym. Ostatecznie kolonia była pełna skazańców ze znacznie cięższymi grzechami na sumieniu.

Miłość córki gubernatora do medycyny

Spryciarz – recenzja spin-off serialu Disney+ Olivera Twista o chirurgu i złodzieju.

Jedyną osobą w okolicy, która doceniała umiejętności Jacka była lady Belle - córka gubernatora kolonii. Choć jako kobieta nie mogła zostać lekarzem, potajemnie rozwijała swoją pasję do medycyny. Gdy usłyszała o zdolnościach Jacka, z miejsca zapragnęła zostać jego uczennicą.

Między Belle a Jackiem bardzo szybko zaiskrzyło. Łączyła ich fascynacja ludzkim ciałem, umiejętnościami manualnymi i samą chirurgią. Nie przeszkadzała im różnica pochodzenia, choć rodzina Belle była temu przeciwna. Ich uczucie pozwoliło jednocześnie i jej, i jemu zrealizować swoje marzenia.

Belle po kryjomu rozwijała swój talent pod okiem świetnego mentora, a Jack miał wyrzuty sumienia na samą myśl o powrocie na złą drogę. Z pomocą ukochanej rozpoczął nowy etap życia.

Przełamanie barier społecznych

Romans córki wpływowego gubernatora z byłym przestępcą i zesłańcem obiegł całą kolonię. Przykład Belle i Jacka pokazał, że miłość może pokonać wszelkie bariery społeczne i uprzedzenia. Para udowodniła, że oprócz talentu i wewnętrznych predyspozycji, do osiągnięcia sukcesu konieczne jest wzajemne wsparcie i zrozumienie.

Powrót mentora z Londynu grozi kłopotami

Gdy Fagin - dawny mentor Jacka z Londynu dowiedział się, że jego podopieczny jest teraz cenionym chirurgiem z dostępem do pieniędzy, postanowił poszukać go w Australii. Jego przybycie oznaczało kłopoty, ponieważ od razu namówił on Spryciarza do powrotu na przestępczą drogę.

Jack, zakochany w córce gubernatora i zapatrzony w prestiżowy zawód chirurga był rozdarty. Z jednej strony wspomnienia trudnego dzieciństwa i lojalność wobec Fagina sugerowała powrót do korzeni. Jednak nowo odnaleziona miłość i pasja kazały mu stawiać na uczciwą przyszłość.

Ostatecznie zostanie na właściwej drodze nie było proste, gdy w koloniach pojawił się jego stary mentor, gotowy wciągnąć go w nielegalne interesy. Jack musiał wykazać się silną wolą i odwagą, żeby pozostać na ścieżce prawego życia.

Ryzyko kary śmierci

Powrót Fagina oraz jego interesy z Jackiem nie uszły uwadze kapitana Gainesa - bezwzględnego gubernatorskiego sługi pilnującego porządku w kolonii. Groziło to surową karą, nawet śmiercią przez powieszenie za najmniejsze podejrzenie o powrót Spryciarza na drogę przestępstwa.

Walka z losem i karzącą ręką sprawiedliwości

Całe swoje dorosłe życie Jack walczył z losem i piętnem przestępcy. Mimo szczerej chęci powrotu na uczciwą drogę, jego przeszłość ciągle dawała o sobie znać, a pojawienie się Fagina było tego najlepszym przykładem. Odurzony wspomnieniami nie raz zastanawiał się nad ponownym wejściem w półświat.

Na szczęście miłość do lady Belle okazywała się silniejsza. Bycie z nią i pomaganie jej w rozwoju talentu lekarskiego sprawiło, że Jack nie uległ pokusom łatwego zarobku kosztem uczciwości. Mimo napierającej ze wszystkich stron przeszłości, nie poddał się i kontynuował karierę w zgodzie ze społecznym dobrem.

  • 1. Walka z losem
  • 2. Walka z pokusami
  • 3. Walka z uprzedzeniami społecznymi

Najtrudniejsza walka Jacka toczyła się jednak z nim samym i pokusami, jakie stanowił powrót do przestępczego fachu obiecującego łatwy zysk i dreszcz emocji. Wygrał ją, bo wybrał miłość, pasję do medycyny oraz szacunek w oczach ukochanej. Ta walka ukształtowała jego człowieczeństwo na całe życie.

Podsumowanie

"Spryciarz" to przyjemny i lekki serial Disney+, będący spin-offem kultowej powieści "Oliver Twist". Akcja rozgrywa się w australijskiej kolonii karnej, dokąd trafił tytułowy bohater. Mimo trudnej przeszłości Jack pracuje jako utalentowany chirurg, choć po latach dopadają go dawne grzechy. Produkcja to udana mieszanka romansu, przygody i czarnego humoru - warta polecenia fanom gatunku i miłośnikom Disney+ szukającym rozrywkowego seansu online.

Serial opowiada alternatywne losy znanej z "Olivera Twista" postaci Artful Dodgera, który jako dojrzały mężczyzna trafia do Australii. Tam pod przybranym nazwiskiem zostaje chirurgiem, choć przeszłość ciągle rzuca na niego cień. Gdy z Londynu przybywa jego stary mentor z czasów przestępczej działalności, dawne grzechy bohatera wracają, aby go prześladować. Mimo wierności ubogiemu pierwowzorowi, Spryciarz to przed wszystkim dobra zabawa dla fanów lekkich seriali.

Najczęstsze pytania

Nie, serial "Spryciarz" opowiada oddzielną historię osadzoną w tym samym świecie co powieść "Oliver Twist", ale nie trzeba znać fabuły książki, żeby śledzić wydarzenia w serialu.

"Spryciarz" to przezwisko Jacka Dawkinsa, bohatera znanego z "Olivera Twista", który po latach trafia do Australii, gdzie zajmuje się chirurgią zamiast drobnymi kradzieżami.

Serial łączy elementy komedii romantycznej, dramatu medycznego i przygodowej opowieści - wszystko utrzymane jest w lekkim, zabawnym tonie.

Bohater wykorzystał swoje zdolności manualne nabyte podczas kradzieży, żeby zostać utalentowanym chirurgiem po odbyciu kary zesłania do Australii.

Recenzenci polecają serial jako przyjemną, niezobowiązującą rozrywkę, która pozwoli na chwilę oderwać się od codzienności.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Ochrona przed zanieczyszczeniami klapa zwrotna okap
  3. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  4. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  5. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
Autor Anna Kalinowska
Anna Kalinowska

Jako architektka wnętrz, na blogu dzielę się pomysłami na ciekawe i funkcjonalne aranżacje domu i mieszkania. Publikuję inspiracje, porady oraz opisy konkretnych rozwiązań, które sprawdzą się w codziennym życiu. Chcę pomóc Czytelnikom stworzyć przytulną i wyjątkową przestrzeń do życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły