Recenzje

Stróżowie prawa: Bass Reeves - historia pierwszego czarnoskórego szeryfa

Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak25.12.20238 min.
Stróżowie prawa: Bass Reeves - historia pierwszego czarnoskórego szeryfa

Historia Bassa Reevesa, pierwszego czarnoskórego szeryfa Dzikiego Zachodu, to opowieść o niezwykłej odwadze i determinacji. Były niewolnik, który po odzyskaniu wolności został stróżem prawa i przełamywał bariery rasowe oraz stereotypy. Artykuł przybliża jego fascynującą drogę do rangi zastępcy marshala, opisuje codzienne zmagania z przestępczością oraz prywatne oblicze tej wyjątkowej postaci.

Historia Bassa Reevesa

Bass Reeves urodził się w 1838 roku jako niewolnik w stanie Teksas. W młodości pracował na plantacji pułkownika George'a Reevesa. Podczas wojny secesyjnej walczył u boku swojego pana, a w 1862 roku zdołał uciec na wolność. Schronił się wówczas na Terytorium Indiańskim, gdzie spędził kilka lat. Następnie udał się do Teksasu, gdzie odnalazł miłość swojego życia - Jennie. Para osiedliła się w Arkansas i założyła liczną, jedenaścioro dzieci rodzinę. Bass próbował życia jako farmer.

W 1875 roku Bass Reeves został pierwszym czarnoskórym zastępcą marshalem federalnym na tzw. Dzikim Zachodzie. Stało się to za sprawą sędziego Isaaca Parkera, zwanego "wieszającym sędzią", oraz zastępcy szeryfa Sherilla Lynna. Obaj potrzebowali kogoś odważnego i zaradnego do walki z przestępczością. I tak były niewolnik, a później farmer Bass Reeves rozpoczął trwającą blisko 30 lat karierę jako stróż prawa.

Niezwykłe losy

Droga Bassa Reevesa od niewolnictwa do zostania pierwszym czarnoskórym szeryfem na Dzikim Zachodzie była wyjątkowa. Dzięki swojej odwadze, umiejętnościom strzeleckim i znajomości kilku języków indiańskich, zyskał on reputację jednego z najskuteczniejszych i najsłynniejszych stróżów prawa tamtych czasów.

Co ciekawe, mimo licznych starć z niebezpiecznymi przestępcami, Bass Reeves przez całą swoją karierę ani razu nie został postrzelony. Był niezwykle biegły w posługiwaniu się rewolwerem i bronią długą. Posiadał też niebywały refleks, opanowanie i stalowe nerwy. To pozwoliło mu przeżyć niejedno niebezpieczne starcie.

Kariera stróża prawa

Bass Reeves rozpoczął pracę jako zastępca marshala federalnego w 1875 roku. Jego jurysdykcją było początkowo Terytorium Indiańskie (obecna Oklahoma), a później także Arkansas i Teksas. Biuro marshala federalnego, któremu podlegał Bass Reeves miało siedzibę w Fort Smith.

Reeves słynął ze skuteczności w tropieniu i aresztowaniu niebezpiecznych przestępców. Często pracował pod przykrywką, udając kowboja, włóczęgę czy hazardzistę. Pozwalało mu to zyskać zaufanie poszukiwanych osób, aby następnie je aresztować. Nierzadko musiał wtedy uciekać się do użycia siły i broni.

Imponujące osiągnięcia

W czasie swojej blisko 30-letniej kariery jako stróż prawa, Bass Reeves aresztował bądź zastrzelił ponad 3000 przestępców. Był to absolutny rekord wśród szeryfów Dzikiego Zachodu. Wielu z poszukiwanych przez Reevesa stanowili niebezpieczni bandyci i zabójcy. Mimo to, przez cały ten czas ani razu nie został postrzelony.

Reeves znany był ze swojej nienagannej postawy moralnej i etyki zawodowej. Nigdy nie złamał przysięgi stróża prawa, nawet gdy przeciw niemu działali inni biali szeryfowie popierający rasistowskie ustawy Jima Crowa.

Czytaj więcej: Megawatogodzina a kilowatogodzina. Wszystko na temat przeliczania mocy

Aresztowania i dylematy moralne

Praca Bassa Reevesa jako szeryfa federalnego nie należała do łatwych. Często musiał on wypełniać rozkazy swoich przełożonych i aresztować czarnoskórych zbiegłych niewolników oraz rdzennych Amerykanów. Nierzadko działało to wbrew jego własnym przekonaniom.

Bass Reeves sam doświadczył okrucieństwa niewolnictwa i dyskryminacji ze względu na kolor skóry. Dlatego z sympatią i zrozumieniem odnosił się do osób, które usiłowały uciec przed ciemiężeniem. Jednak jako stróż prawa musiał postępować zgodnie z literą prawa.

Wyroki sędziego Parkera

Wielu aresztowanych przez Reevesa trafiało przed sąd federalny, którym kierował sędzia Isaac Parker. Był on znany z surowości i częstego wymierzania najwyższego wymiaru kary. Wielu skazanych przez niego zostało powieszonych, stąd przydomek "Wieszający Sędzia".

Dla Bassa Reevesa wyroki śmierci na jego aresztantach były powodem wewnętrznego rozdarcia. Z jednej strony czuł satysfakcję, że sprawiedliwości stało się zadość. Z drugiej odczuwał smutek, widząc jak giną ludzie, z którymi często łączyła go wspólnota losu i pochodzenia.

Walka z przestępczością

Stróżowie prawa: Bass Reeves - historia pierwszego czarnoskórego szeryfa

Głównym zajęciem Bassa Reevesa jako federalnego szeryfa była walka z przestępczością na Dzikim Zachodzie. Ścigał on niebezpiecznych zabójców, bandytów, złodziei bydła i koni oraz handlarzy alkoholem działających nielegalnie na terytoriach indiańskich.

Reeves znany był ze stosowania przebiegłych taktyk, dzięki którym wielokrotnie udawało mu się schwytać poszukiwanych przestępców żywych, bez rozlewu krwi. Czasem przebierał się za kowboja czy włóczęgę, by zwabić poszukiwanych w pułapkę. Innym razem podszywał się pod ich wspólnika, a potem niespodziewanie zakuwał w kajdanki.

Miałem do czynienia z wieloma niebezpiecznymi ludźmi. Strzelali do mnie wiele razy. Na szczęście żaden z nich dobrze nie celował.

Tak Bass Reeves skromnie, ale z humorem opisywał swoją odwagę i refleks, które pozwalały mu wyjść cało z wielu groźnych starć. Nieraz było blisko, ale fortuna zawsze sprzyjała temu nieustraszonemu stróżowi prawa.

Życie prywatne i rodzinne

Poza niebezpieczną pracą szeryfa federalnego, Bass Reeves prowadził spokojne życie rodzinne na farmie w Van Buren w stanie Arkansas. Był mężem Jennie i ojcem aż jedenaściorga dzieci - pięciu synów i sześciu córek.

Szczególnie zżyty był ze swoją najstarszą córką Sally. Interesowała się ona karierą ojca i często towarzyszyła mu podczas wypraw w poszukiwaniu przestępców. Sally podziwiała odwagę i poczucie sprawiedliwości Bassa Reevesa. W przyszłości sama została szeryfem.

Role model dla potomnych

Dla swoich dzieci, a później także wnuków, Bass był prawdziwym autorytetem i wzorem do naśladowania. Uczył je szacunku do prawa, uczciwości i odwagi cywilnej. Ze swoją postawą dał im najlepszy przykład, jak należy postępować mimo przeciwności losu i dyskryminacji.

Liczba aresztowań Ponad 3000
Liczba odniesionych ran 0
Liczba dzieci 11

Dane te ukazują skalę dokonań Bassa Reevesa i pokazują, jak niezwykłym i wyjątkowym człowiekiem był. Nieliczni szeryfowie mogli poszczycić się tak imponującymi osiągnięciami zawodowymi i prywatnymi zarazem. Ten były niewolnik stał się symbolem odwagi, sprawiedliwości i godności ludzkiej.

Dziedzictwo pierwszego czarnego szeryfa

Bass Reeves przeszedł do historii jako pierwszy czarnoskóry szeryf federalny Dzikiego Zachodu. Przez prawie 30 lat służby wymierzał sprawiedliwość niebezpiecznym przestępcom. Swą odwagą, uczciwością i skutecznością zyskał legendarną sławę jeszcze za życia.

Po jego śmierci w 1910 roku, dokonania Bassa Reevesa popadły w zapomnienie. Na ponowne zainteresowanie zasłużył sobie dopiero na początku XXI wieku, gdy pojawiły się liczne publikacje i produkcje filmowe na jego temat. Dziś uznawany jest za jedną z najbardziej nietuzinkowych postaci Dzikiego Zachodu.

Prawdziwy bohater

Spuścizną Bassa Reevesa jest przede wszystkim jego odwaga cywilna i niezłomność charakteru. Mimo trudnej przeszłości jako były niewolnik, potrafił odnaleźć w sobie siłę, by walczyć w obronie prawa i sprawiedliwości. Jego postawa, mimo upływu czasu, pozostaje inspiracją dla wielu ludzi.

Pozostawił po sobie również liczne potomstwo, spośród którego wielu poszło w jego ślady, służąc jako stróżowie prawa. Bass Reeves na zawsze zapisał się w historii jako pierwszy czarnoskóry szeryf federalny - prawdziwy i odważny bohater Dzikiego Zachodu.

Podsumowanie

Artykuł przybliża fascynującą i mało znaną historię Bassa Reevesa, pierwszego czarnoskórego szeryfa Dzikiego Zachodu. Przedstawia on jego niezwykłe losy od ucieczki z niewoli, poprzez rozpoczęcie kariery stróża prawa, aż po późniejsze sukcesy zawodowe i życie rodzinne.

Kolejne akapity omawiają kolejne etapy życia Bassa Reevesa. Poczynając od trudnej młodości jako niewolnika, poprzez walkę w wojnie secesyjnej, aż po uzyskanie wolności i próbę normalnego życia. Następnie opisana została fascynująca kariera jako pierwszy czarnoskóry szeryf federalny Dzikiego Zachodu.

Tekst porusza również dylematy moralne, z jakimi musiał się mierzyć Bass Reeves, aresztując czasami ludzi o podobnym jak on pochodzeniu i dramatycznych losach. Ukazane są także jego codzienne zmagania ze ściganiem niebezpiecznych przestępców.

Na koniec artykuł podsumowuje niezwykłe osiągnięcia zawodowe i rodzinne Bassa Reevesa, który na zawsze przeszedł do historii jako odważny pionier wśród czarnoskórych stróżów prawa na Dzikim Zachodzie.

Najczęstsze pytania

Bass Reeves był pierwszym czarnoskórym szeryfem federalnym Dzikiego Zachodu. Urodził się jako niewolnik w Teksasie w 1838 roku. Po ucieczce z niewoli i uzyskaniu wolności, przez prawie 30 lat pracował jako stróż prawa na terytoriach Oklahomy, Arkansas i Teksasu.

Bass Reeves został mianowany zastępcą marshala federalnego w 1875 roku przez sędziego Isaaca Parkera z Fort Smith. Poszukiwano kogoś odważnego i znającego Indian, aby ścigał przestępców grasujących na Terytorium Indiańskim.

Bass Reeves wsławił się jako jeden z najskuteczniejszych szeryfów w dziejach Dzikiego Zachodu. W ciągu kariery aresztował lub zastrzelił ponad 3000 przestępców. Był niezwykle odważny i biegły w posługiwaniu się bronią.

Kluczem do sukcesu Bassa Reevesa był jego legendarny refleks i "szósty zmysł", dzięki któremu zawsze wychodził cało z licznych strzelanin. Do tego dochodziła znajomość indiańskich sztuczek oraz częste używanie przebrań i forteli.

Bass Reeves polował głównie na niebezpiecznych zabójców, bandytów i złodziei bydła, którzy działali na terytoriach Indiańskich, łamiąc prawo o zakazie alkoholu. Czasem musiał także ścigać czarnoskórych zbiegłych niewolników oraz Indian.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Czy jest szansa na 2. sezon Mare z Easttown? Kate Winslet o potencjalnym powrocie
  3. Gwiazdor The Crown i książę Harry zerwali znajomość po incydencie
  4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
  5. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak

Od wielu lat interesuję się zagadnieniami związanymi z budownictwem i wykańczaniem wnętrz. Na blogu publikuję porady, inspiracje i opisy konkretnych rozwiązań związanych z aranżacją i wyposażeniem domu lub mieszkania. Dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły