Dom

Nowe trendy branży HVAC

Autor Anna Kalinowska
Anna Kalinowska27.06.20243 min.
Nowe trendy branży HVAC

Klimatyzacja przestała być dobrem luksusowym i stała się standardem. Dotyczy to nie tylko prywatnych domów i mieszkań, ale również obiektów komercyjnych oraz przedsiębiorstw. Szybkie tempo rozwoju HVAC ma w tym spory udział. Jakie trendy zdominują branżę w przyszłości? Sprawdź i wybierz nowoczesne rozwiązania.

Prognozy dla rynku klimatyzacji w Polsce

Skrót HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning) odnosi się do branży inżynierii sanitarnej, zajmującej się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Ostatnia z wymienionych gałęzi jeszcze kilkanaście lat temu nie była w Polsce zbyt mocno rozpowszechniona. Ciągły postęp technologiczny, a także wzrost rocznych temperatur spowodowały, że klimatyzacja zaczęła cieszyć się większą popularnością. Tylko w 2021 r. polski rynek klimatyzacji i wentylacji wzrósł o 40 proc. w porównaniu do poprzedniego. Według ekspertów taka tendencja będzie utrzymywać się w kolejnych latach.

Trendy HVAC, które determinują przyszłość

Czego od klimatyzacji oczekują konsumenci? Urządzenia na miarę współczesnych czasów nie tylko chłodzą, ale są kompleksowymi rozwiązaniami, dbającymi o jakość powietrza. Ogromne znaczenie ma także intuicyjna obsługa oraz mocno rozbudowane, dodatkowe funkcje. Nowe trendy HVAC to ciągłe unowocześnianie oferty, połączone z troską o zdrowie i komfort klientów. Które z nich są obecnie najważniejsze?

Ekologiczna klimatyzacja

Segregacja śmieci, oszczędzanie wody oraz poruszanie się pojazdami bezemisyjnymi to codzienność sporej części społeczeństwa. Współczesne systemy klimatyzacyjne również muszą dbać o czystość środowiska, oferując proekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość pracy w trybie Eco, który polega na pobieraniu minimalnej ilości energii elektrycznej. Istotny jest też rodzaj czynnika chłodniczego: obecnie częściej wykorzystuje się R32, cechujący się niskim współczynnikiem ocieplenia globalnego.

Dezynfekowanie powietrza

Klimatyzacja z funkcją oczyszczania i jonizacji powietrza jest wybierana przez osoby, które chcą zatroszczyć się o swoje zdrowie. Dzięki technologicznym innowacjom możliwe jest zaś usunięcie z powietrza m.in. pyłków i innych alergenów, szkodliwych cząsteczek zawartych w smogu (PM10), a także pleśni, grzybów oraz bakterii. I dlatego jednym z trendów są klimatyzatory z wbudowaną lampą UV, która dezynfekuje powietrze ze skutecznością na poziomie 99, 9 proc.

Alternatywne źródło ogrzewania

Ceny gazu oraz innych tradycyjnych paliw są niestabilne, co powoduje, że konsumenci poszukują dodatkowych źródeł ciepła. Klimatyzatory z funkcją grzania oraz pompy ciepła powietrze-powietrze stanowią częste wsparcie centralnych systemów ogrzewania. W niektórych przypadkach ogrzewanie klimatyzacją okazuje się na tyle korzystne ekonomicznie, że stanowi główne źródło ciepła. Decydując się na takie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną (najlepiej A+++, oznaczającą najmniejsze zużycie energii). Urządzenie powinno też pracować w szerokim zakresie temperatur zewnętrznych.

Samoczyszczenie i mobilne sterowanie

Regularne czyszczenie klimatyzacji jest niezbędne dla jej prawidłowego działania, a także zdrowia użytkowników. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci wprowadzają kolejne udogodnienia przyspieszające ten proces. Jednym z nich jest funkcja samoczyszczenia i sterylizacji urządzenia. Jednostka wewnętrzna jest w ten sposób regularnie oczyszczana z brudu, kurzu, pleśni i grzybów, co eliminuje ryzyko rozwoju bakterii. Inną funkcją, która budzi rosnące zainteresowanie, jest sterowanie WiFi, ułatwiające kontrolę urządzenia.

Postaw na innowacje technologiczne

Nowe trendy HVAC nie pozostawiają złudzeń: klimatyzatory przyszłości to multifunkcyjne urządzenia, które kompleksowo dbają o jakość powietrza, a także zdrowie i komfort użytkowników. Chcesz się o tym przekonać już teraz? Wybierz nowoczesne urządzenia od Zymetric – generalnego przedstawiciela marki Midea w Polsce. Wypróbuj zaawansowane technologie klimatyzacyjne i ciesz się świeżym, chłodnym powietrzem. Zadbaj o zdrowie i komfort swojego biznesu już dziś!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
  2. Ochrona przed zanieczyszczeniami klapa zwrotna okap
  3. Nikodem pankowiak - optymalizacja dla CTR i zamiaru wyszukiwania
  4. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
  5. Władca Pierścieni: Pierścienie władzy - Data premiery 2. sezonu nie będzie do końca pewna!
Autor Anna Kalinowska
Anna Kalinowska

Jako architektka wnętrz, na blogu dzielę się pomysłami na ciekawe i funkcjonalne aranżacje domu i mieszkania. Publikuję inspiracje, porady oraz opisy konkretnych rozwiązań, które sprawdzą się w codziennym życiu. Chcę pomóc Czytelnikom stworzyć przytulną i wyjątkową przestrzeń do życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły