News

Reniferek - Gwiazda serialu wyjaśnia kontrowersyjną scenę z finału

Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak29.04.20244 min.
Reniferek - Gwiazda serialu wyjaśnia kontrowersyjną scenę z finału

Witajcie, widzowie "Reniferka"! Jeśli już obejrzeliście finał tego kontrowersyjnego serialu Netfliksa, to na pewno drążyła Was jedna kwestia: skąd wziął się tytułowy pseudonim głównego bohatera? Na szczęście gwiazda produkcji, aktorka Jessica Gunning, rozwikłała tę zagadkę. W rozmowie z radiem ujawniła znaczenie traumatycznych scen z przeszłości jej postaci, Marthy, które rzucają nowe światło na całą historię.

Znaczenie pseudonimu "Reniferek" dla postaci Marthy

W finale serialu Netfliksa "Reniferek" widzowie odkrywają mroczną tajemnicę z przeszłości głównej gwiazdy, Marthy. Kobieta wyjawia, że dorastała w niestabilnym środowisku, gdzie kłótnie rodziców pozostawiły w niej traumatyczne wspomnienia. By poradzić sobie z nimi, małą Martha znajdowała ukojenie w przytulaniu wypchanych zabawek, a szczególnie jednego reniferka.

To właśnie ta dziecięca pamiątka stała się kluczem do zrozumienia tytułowego pseudonimu, który Martha nadała stalkującemu ją mężczyźnie, Donny'emu. W jej oczach przypominał on ową pluszową zabawkę z czasów dzieciństwa, symbolizującą bezpieczeństwo i ukojenie. To skomplikowane połączenie między kontekstem mrocznej sceny a sentymentalnym przezwiskiem stanowi sedno dramaturgii tego finału.

Aktorka Jessica Gunning przyznaje, że ta kluczowa scena z nagraną wiadomością głosową odegrała ogromną rolę w budowaniu wiarygodności postaci Marthy. To ona pozwoliła jej wczuć się w traumatyczne doświadczenia bohaterki, nadając całej historii niezbędnego zniuansowania.

 • Kluczowa scena z nagraną wiadomością głosową wyjaśnia pochodzenie pseudonimu "Reniferek"
 • Tragiczne dzieciństwo Marthy sprawiło, że znajdowała pocieszenie w pluszowych zabawkach
 • Stalker Donny przypominał jej ową ukochaną przytulankę z czasów młodości

Odniesienie do traumatycznego dzieciństwa bohaterki

Kluczem do zrozumienia postaci Marthy i jej relacji ze stalkerem jest poznanie mrocznych doświadczeń kobiety z czasów dzieciństwa. W wiadomości głosowej dotyczącej tamtego okresu życia bohaterka ujawnia, jak bardzo zraniły ją kłótnie i nieporozumienia między rodzicami. To właśnie wtedy mała Martha nauczyła się szukać pocieszenia w przytulaniu wypchanych zabawek.

Z wywiadu aktorki Jessici Gunning wynika, że ta wstrząsająca scena była niezbędna, by pokazać widzom, jak bardzo skomplikowaną postacią jest Martha. Odniesienia do traumatycznych przeżyć z dzieciństwa miały na celu uniknięcie zbytniego uproszczenia i zbanalizowania tej złożonej bohaterki. Dzięki nim widzowie mogli lepiej zrozumieć jej motywy i zachowania.

Co więcej, sceny rzucające światło na przeszłość Marthy pomogły nadać całej historii potrzebnego zniuansowania. Pokazały, że w tym skomplikowanym konflikcie między stalkerem a jego obiektem uwielbienia nie ma jednoznacznych ofiar i oprawców - jest to raczej splątany węzeł namiętności, lęków i traumatycznych doświadczeń.

Czytaj więcej: Spin-off Gry o tron miał być jak historia Mojżesza! Twórca zdradza kulisy odrzuconej przez HBO produkcji

Potrzeba zniuansowanego portretu bohaterów serialu

Zdjęcie Reniferek - Gwiazda serialu wyjaśnia kontrowersyjną scenę z finału

Według aktorki Jessici Gunning, jednym z największych atutów serialu "Reniferek" jest próba przedstawienia bohaterów w sposób daleki od sztampowych czarno-białych schematów. Nierozerwalnym elementem tej złożoności są odniesienia do przeszłości kluczowych postaci, ukazujące ich traumy, lęki i motywacje.

Gunning zauważyła, że w przypadku Marthy i Donny'ego nie można mówić o ofierze i oprawcy. To raczej dwie skomplikowane i pokrzywdzone przez życie osoby, których relacja staje się rodzajem toksycznej więzi. Tylko dzięki poznaniu ich przeszłości oraz doświadczeń widzowie mogą w pełni zrozumieć ten trudny i mroczny związek.

Dlatego tak istotne są sceny jak ta z nagraną wiadomością głosową Marthy, które tłumaczą zachowania bohaterów. Według Gunning bez nich cała opowieść zamknęłaby się w jednostronnej i zbyt uproszczonej historii o prześladowywanej kobiecie. Tymczasem dzięki odniesieniu do ich skomplikowanej przeszłości "Reniferek" zyskuje potrzebne głębię i zniuansowanie.

 • "Reniferek" unika schematów i uproszczonych portretów postaci
 • Sceny z przeszłości bohaterów tłumaczą ich motywy i zachowania
 • Historia Marthy i Donny'ego to więcej niż relacja oprawca-ofiara

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na instalację 4kW? Sprawdź cenę montażu 4kW fotowoltaiki w 2023 roku
 2. Nikodem pankowiak - optymalizacja dla CTR i zamiaru wyszukiwania
 3. Ncuti gatwa kulisach sceny goblinami występie muzycznym doktor who kręcono
 4. Być albo nie być dla serialu Netfliksa Problemu trzech ciał?
 5. Co odkrył i wynalazł Albert Einstein?
Autor Eryk Walczak
Eryk Walczak

Od wielu lat interesuję się zagadnieniami związanymi z budownictwem i wykańczaniem wnętrz. Na blogu publikuję porady, inspiracje i opisy konkretnych rozwiązań związanych z aranżacją i wyposażeniem domu lub mieszkania. Dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły